Ekonomi

ABD’deki borç limiti krizi yatırımcıların odak noktasında

Küresel piyasalarda ABD’deki borç limiti krizi yatırımcıların odağında kalırken, konuya ilişkin belirsizlikler risk iştahını aşındırmaya devam ediyor.

ABD’de borç limitinin artırılması prensibi üzerinde anlaşmaya varılsa da kalan kısıtlı sürede bürokratik sürecin tamamlanıp tamamlanmaması risk algısını besliyor.

Analistler, Kongre ve Senato’da onaylanması gereken yasa tasarısının zamanında imzalanmaması halinde piyasalarda oynaklığın artmasının beklendiğini ve bu durumun ABD Merkez Bankası’nın (Fed) siyasi alanını daraltabileceğini söyledi. enflasyonla mücadelede henüz istenilen sonuçlara ulaşılamamıştır.

Analistler, borç limitinin artırılması durumunda ABD Hazinesinin üçüncü çeyreğin sonuna kadar yaklaşık 1 trilyon dolarlık tahvil satmasının beklendiğini söylediler.

Analistler, önümüzdeki dönemde tahvil piyasalarında satış baskısının artabileceğine işaret ederek, artan dolar talebinin emtia fiyatları başta olmak üzere varlık fiyatlarını da baskılayabileceğini söyledi.

Dolar endeksi şu anda 104,4 ile son 2,5 ayın zirvesinde yer alırken, altının ons fiyatı 1,933 dolarla 17 Mart’tan bu yana en düşük seviyesini test ettikten sonra 1,936 dolarda bulunuyor.

Cuma günü açıklanacak tarım dışı istihdam verisi öncesi para piyasalarındaki fiyatlamalarda Fed’in yüzde 60 olasılıkla yüzde 60 olasılıkla faiz oranlarını 25 baz puan artıracağı tahmin edilirken, bugünkü sözlerle Fed yetkililerinin yönlendirmesi şu yönde: yatırımcıların da ilgi odağında.

Dün New York borsasında tatil nedeniyle süreç gerçekleşmezken, ABD’de endeks vadeli işlem sözleşmeleri güne yükselişle başladı.

Dün Avrupa’da satış ağırlıklı bir trend göze çarparken, enflasyon ve durgunluk ikilisi bölgede varlık fiyatlamalarını zorlaştırıyor.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) üyeleri “şahin” söylemlerini sürdürürken, bu hafta bölgede açıklanacak enflasyon bilgilerinin piyasaların yönü üzerinde etkili olması bekleniyor.

Dün Almanya’da DAX 40 endeksi yüzde 0,2, Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 0,21 ve İtalya’da MIB 30 endeksi yüzde 0,36 geriledi. Avrupa’da endeks vadeli kontratlar yeni güne alım ağırlıklı başladı.

Asya piyasalarında karışık bir seyir göze çarparken, Çin’de ekonomiye ilişkin endişeler risk algısını desteklemeye devam ediyor.

Hong Kong borsasında işlem gören Çinli şirketlerdeki satış baskısı, ülkedeki ekonomik aktiviteye ilişkin endişeler ve artan jeopolitik risklerle güçlenirken, bölgedeki yarı iletken çip üreticisi şirketlerin yükseliş eğilimi sürüyor.

Bölgede bugün açıklanan makroekonomik verilere göre Japonya’da işsizlik oranı yüzde 2,6’ya gerilerken, Japonya Merkez Bankası (BoJ) Başkanı Ueda Kazuo, genişlemeci para politikalarına gerektiği kadar devam edeceklerini söyledi.

Japonya’da Nikkei 225 endeksi yüzde 0,3, Güney Kore’de Kospi endeksi yüzde 0,9 artarken, Çin’de Şanghay bileşik endeksi yüzde 1 ve Hong Kong Hang Seng endeksi yüzde 0,7 azaldı.

Dün iç piyasada alımlı bir seyir izleyen Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi günü önceki kapanışın yüzde 4,10 üzerinde 4.768,56 puandan tamamladı.

Dün yüzde 0,7 artışla 20,1038 seviyesinden kapanan Dolar/TL, bugün bankalararası piyasa açılışında 20,2310 seviyesinde işlem görüyor.

Analistler, yurt içinde dış ticaret istikrarı, yurt dışında Euro Bölgesi tüketici güven endeksi, ABD konut fiyat endeksi, tüketici inanç endeksi ve Dallas Fed imalat sanayi endeksi verilerinin takip edileceğini ve teknik olarak BIST 100 endeksinin 4.800’e ulaşacağını belirtti. ve 4.900 seviye. direnç, takviye konumunda 4.650 puan kaydetti.

Bugün piyasalarda takip edilecek bilgiler şöyle:

10.00 Türkiye Mayıs’ta dış ticaret dengesi

12.00 Euro bölgesi, mayıs tüketici inanç endeksi

16.00 ABD Mart konut fiyat endeksi

17.00 ABD, mayıs tüketici inanç endeksi

17.30, ABD Dallas Fed imalat endeksi olabilir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu