Haber

Ahmet Akın: “Bir Dediği Bir Dediğini Tutmayan Bir İktidar, Daha Fazla Bu Ülkeyi Yönetemez”

CHP Genel Lider Yardımcısı Ahmet Akın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah Sisi ile görüşmesine ilişkin; “Türkiye’de bir dediği bir dediğini tutmayan bir iktidar, daha fazla bu ülkeyi yönetemez…Yediğini yutmak, söylediğini yutmak ancak sonuçta prestijini kaybeden maalesef büyük Türkiye Cumhuriyeti oluyor” diye konuştu. Akın, ayrıca yaz saati uygulamasına yönelik ise, “Bu büsbütün damat bakanın mirasına sahip çıkmaktır fakat buradan sesleniyorum, iktidarın birinci 90 gününde bu ucube sistem bitecek, kaldıracağız” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, FOX TV ekranında yayınlanan Çalar Saat programında bugün İlker Karagöz’ün konuğu oldu. Akın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah Sisi ile görüşmesi, Amasra maden faciası, önümüzdeki kış aylarında beklenen doğalgaz ve elektrik faturalarına zam ve ülkedeki yaz saati uygulamasına ilişkin konuları değerlendirdi.

“TÜRKİYE’DE BİR DEDİĞİ BİR DEDİĞİNİ TUTMAYAN BİR İKTİDAR, DAHA FAZLA BU ÜLKEYİ YÖNETEMEZ”

Akın, Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani’nin davetiyle Katar’da düzenlenen 2022 FIFA Dünya Kupası’nın açılış münasebetiyle dünya önderlerine verilen resepsiyonda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah Sisi ile el sıkıştığı görülen fotoğrafa ilişkin şu açıklamayı yaptı:

“Şaşırmadık, bu şaşırılacak bir fotoğraf değil. Çünkü Erdoğan, bugün dediğini yarın değiştiren, ertesi gün tekrar değiştiren bir karaktere sahip. Türkiye’nin prestiji bir tarafa değerli olan kendi iktidarını korumak. Bunun sonucudur bu. Bununla ilgili tekraren söyledik, genel liderimiz da lisana getirdi. Geldiğimiz noktada ‘ben görüşmem, terörist, odur budur’ dedi, yeniden yan yana. Ellere dikkat, iki el birden güzelce kenetlenmiş. Sahiden Türkiye’de artık bir dediği bir dediğini tutmayan bir iktidar, daha fazla bu ülkeyi yönetemez. Hem itibarımızla hem ekonomimizle ‘gerçek Türkiye’ ile karşı karşıya kalıyoruz. Neden? Liyakatsiz, prestijsiz ve yönetilemeyen bir Türkiye. Daima dış politikayı iç siyaset gereci yapmak ve sonuçta fotoğraf bu… Yediğini yutmak, söylediğini yutmak lakin sonuçta prestijini kaybeden maalesef büyük Türkiye Cumhuriyeti oluyor.”

“ÖNCE İNSAN DİYEN SİYASETLER MADENCİLİKTE TEMEL OLMALI VE ÇALIŞMALI”

Akın, Amasra maden faciasına ilişkin ise şunları dedi:

“Buradaki 42 canımız bile bile vefata gitmiştir. Neden? Baktığınız vakit birinci dakikadan itibaren oradaydık, yeni Plan ve Bütçe Komitesi oldu. Orada bakana sordum, kazadan 45 gün öncesi özel sigorta şirketi gidiyor, iniyor üç kişi ve sonra daha derine inmeden üst çıkıyorlar. Diyorlar ki, tahkikatta, güvenlik tedbirleri yetersiz; 45 gün mühlet veriyorlar, 40’ıncı günde kaza meydana geliyor. Yani baktığınız zaman güvenlik önlemleri bir kenara bırakılıp vatandaşı bile bile ölüme göndermek iktidarın yaptığı sonuç ve vatandaşımızın ölüme gitmesiyle neticeleniyor. İlk gün de oradaydık, orada aileler ile görüştük.

Bu şartlarda çalışan kardeşlerimizin hayatları her şeyden değerlidir. Onun için önce insan diyen politikalar madencilikte esas olmalı ve çalışmalı. Buradan da uyarayım, bu TTK’ya ilişkin dört maden daha var. Birebir ıstıraplar, birebir sıkıntılar orada da var. Amasra’da yaşadıklarımızı oralarda da yaşayabiliriz.”

“VATANDAŞI ALGI İLE OYALAYIP BUGÜNÜ UNUTTURMA PEŞİNDELER LAKİN İŞTE UNUTULMUYOR”

Doğalgaz tüketimi ve faturalara gelmesi beklenen zamma ilişkin ise Akın şu açıklamayı yaptı:

“Bakanın kendi açıklaması var. Fiyatı söyledi ve en düşük kullanım günlük 10 metreküpten baktığınız vakit 1716 lira. Şu anda bir ailenin ödeyeceği en az meblağ bu. Bir de elektrik var, asgarî da 550 lira gelecek. Baktığınız vakit minimum fiyatın neredeyse yarısı gitti. Eurostat bilgilerinde şöyle bir açıklama var, diyor ki ‘eğer gelirinizin yüzde 25’i güç faturalarını ödüyorsanız güç fakirisiniz, güç yoksulusunuz’. Bizde faturalar yüzde 40’ı buluyor. Bu ülkenin neredeyse yarısı taban fiyatla çalışıyorsa demek ki bu ülke çalışanının yarısı güç fakiridir. Nedeni kim? İktidar, yanlış yönetim…

Bilgi cambazlığı, fikirleri yanlış açıklama vs. vatandaşı algı ile oyalayıp bugünü unutturma peşindeler lakin işte unutulmuyor. Emeklilerimizin sıkıntısı ortada, sanayicimiz önünü görmüyor. İnsanlarımız elektrik faturalarını ödeyemiyor. Ortada bir palavra, ‘bütün dünyada da böyle, bizde de böyle’… Yok o denli bir şey, dünya ülkeleri vatandaşını güç faturaları altında ezdirmiyor. Güç çeki, nakdi takviye veriyor. Bizimkiler artırım üzerine artırım veriyor.”

“BU SİSTEM DAMAT BAKANIN MİRASIDIR. BERBAT BİR MİRASTIR”

Yaz saati uygulamasına ilişkin ise Ahmet Akın şunları dedi:

“Bu sistem damat bakanın mirasıdır. Makûs bir mirastır. Damat bakan yaptı diye değiştiremiyorlar, cüret edemiyorlar. Soruyoruz ‘raporun nerede’, rapor yok. Bakıyoruz, dünyada Türkiye’deki yaz saati ile ilgili araştırma yapılmış, bir bulgu bulunulmamış. Bunu açıkladı enstitüler. Bu büsbütün damat bakanın mirasına sahip çıkmaktır fakat buradan sesleniyorum, iktidarın birinci 90 gününde bu ucube sistem bitecek, kaldıracağız.

Şu anda çocuklar karanlıkta, tedirginlik içerisinde okula gidiyor. Çalışan bayanlarımız tedirginlik içerisinde işlerine gidiyorlar. Karanlıkta çıkıyorlar, karanlıkta dönüyorlar. Gün yüzü görmüyorlar. İşte bunları yaşatmaya hakları yok, bunları kaldırsınlar. Bu artık daha fazla devam edilecek bir nokta değil. Güç siyasetlerini harman çorman ettiler. Planlama yok, ön görü yok. Büsbütün talimatla yahut günü birlik siyasetlerle yönetmeye çalışıyorlar. Onlardan bir adedidir bu. Rastgele bir tasarruf yok, rastgele bir rapor yok. Bu haftada bunu gündeme taşıyacağız.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu