Ekonomi

Anagold Madencilik: Atık depolama havuzu yıkılmadı

Anagold Madencilik’in Erzincan İliç’te faaliyet gösterdiği altın madeninde meydana gelen heyelanın ardından ulaşmaya çalışan 9 personel için arama kurtarma çalışmaları devam ederken, şirket, siyanür kaçağı tezine karşı yaptığı açıklamada, maden içerisine siyanür girişinin olmadığını belirtti. Karasu Nehri.

“ÇEVRE KİRLİLİĞİ YOKTUR”

Anagold Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş., Erzincan’daki Anagold Çöpler Altın Madeni’nde meydana gelen maden kazasının ardından yaptığı açıklamada, Erzincan’da meydana gelen maden kazasının ardından meslek grupları tarafından olayın nedenine ilişkin soruşturma başlatıldığını belirtti. Salı günü 14.28.

“ATIK DEPOLAMA İLE HİÇBİR ALAKASI YOK”

Kazanın yığın linç alanının kayması nedeniyle meydana geldiği açıklamada, konunun atık depolama havuzuyla ilgisi olmadığı, söz konusu konuyla ilgili herhangi bir tehlikenin bulunmadığı belirtildi. Heyelan nedeniyle herhangi bir çevre kirliliğinin yaşanmadığı belirtilen açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Kazaya rağmen hızlı bir şekilde tüm önlemler alınarak saha kontrol altına alındı. 6 noktadan yüzey suyu numuneleri alındı. Alınan numuneler normal değerlerdeydi ve herhangi bir kirlenme söz konusu değildi. Karasu’ya siyanür akışı yaşanmadı. (Fırat) Nehri. Şu ana kadar yer altında 9 çalışanımızın olduğu tespit edildi. Meslektaşlarımıza yönelik arama kurtarma çalışmaları bölgemize gelen tüm kamu kurum ve kuruluşlarının desteğiyle devam ediyor.”

Açıklamada şirketin, olayın detayları hakkında kamuoyunu düzenli olarak bilgilendireceği, nedenlerini net bir şekilde açıklayacağı ve benzer durumların yaşanmaması için gerekli tedbirleri almaya kararlı olduğu paylaşıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu