Yaşam

Aşkın ve tutkunun şairi Nazım Hikmet 121 yaşında

Kahretsin, seni sevmek ne harika bir şey! Sen benim aşkımsın, sen benim kızımsın, sen benim yoldaşımsın, sen benim küçük annemsin. Tatlım, tatlım, seni sevmeden önce dünyayı sevmeyi bile bilmiyordum. Bu şehir senin yüzünden güzelse, bu elma senin yüzünden tatlıysa, bu insan senin yüzünden akıllıysa…

Nazım Hikmet, Vera’ya olan aşkını bu sözlerle anlatmıştı…

Büyük şair Nazım Hikmet 121 yıl önce doğdu. Pek çok zorlukla karşılaşan Hikmet, “ihanet” ile suçlandı, sürgüne gönderildi ve Moskova’da öldü.

Türk edebiyatının romantik şairi Nazım Hikmet Ran. Yazdığı ve ürettiği eserlerle sonsuza kadar yaşayacak olan Nazım Hikmet’e gelin yakından bakalım.

Hayatı boyunca birçok zorlukla karşılaşan Nazım Hikmet, çareyi Rusya’ya kaçarak bulmuştur. Burada yaşayan Nazım Hikmet, 3 Haziran 1963’te Moskova’da öldü.

Mezarının Türkiye’ye getirilmesi konusunda çok tartışıldı ama nihai bir karar verilmedi.

Ve usta şair, Rusya’daki anavatanından uzakta yatıyor.

dillerdeki şiirler

Yaşadığı aşklar ölümsüzlerin ortasında yer almıştır. Nazım Hikmet ve aşk denilince akla hemen tam olarak şu isim gelir:

Vera…

Sözleri olan bir şair

15 Ocak 1902’de Selanik’te doğan şair, uzun yıllar Moskova’da yaşadı ve orada öldü.

Hayatı boyunca çeşitli kovuşturma ve yargılamalara maruz kalan Nazım Hikmet’in, bölümün önde gelen yazar ve şairleriyle yaşadığı edebiyat polemikleri, onun ne kadar büyük bir ilahiyat üstadı olduğunu göstermektedir.

İlköğrenimini Göztepe Taş Mektebi’nde tamamlayan Ran, ortaokula Galatasaray Lisesi’nde başladı. 1917’de Nişantaşı Lisesi’nden mezun oldu.

Dedesi Nazım Paşa’nın etkisiyle çocukluk yıllarında şiirle ilgilenmeye başlayan Nazım Hikmet, ilk şiiri olan Feryad-ı Vatan’ı 11 yaşında yazdı.

ordudan atıldı

Ünlü şair, denizciler için yazdığı “Bir Denizcinin Ağzından” şiirinden etkilenen Bahriye Nazırı Cemal Paşa’nın desteğiyle 1917 yılında Heybeliada Bahriye Mektebi’ne girdi.

1919 yılında eğitimini başarıyla tamamlayan Ran, Hamidiye kruvazörüne stajyer güverte zabiti olarak atandı. 1921 yılında çeşitli nedenlerle ordudan ihraç edildi.

Oyun yazarı olarak da bilinen Nazım Hikmet’in Kafatası, Bir Meyyit Evi ve Unutulmuş Adam Ferhat ile Şirin gibi 22 eseri Türkiye’nin yanı sıra Rusya, Almanya, Macaristan, Polonya ve Çekoslovakya gibi ülkelerde sahneleniyor.

serbest nazım temsilcisi

Türkiye’de serbest nazımın ilk uygulayıcısı olan Nazım Hikmet’in şiirleri; Ahmet Kaya, Ruhi Su, Edip Akbayram, Fikret Kızılok, Cem Karaca, Fuat Latife, Zülfü Livaneli ve Yunan besteci Manos Loizos gibi birçok sanatçı ve müzik grubu tarafından seslendirilmiştir.

Nazım Hikmet öldü

Ünlü şair, 3 Haziran 1963’te Rusya’nın başkenti Moskova’da öldü. Hikmet’in mezarının Türkiye’ye getirilmesi için çalışılsa da bir sonuç alınamadı.

haberalpu.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu