Ekonomi

Ata Yatırım, BİST 100 hedefini yükseltiyor

Ata Yatırım, 12 aylık BIST 100 endeks hedefini 6.800’den 8.400’e revize etti.

Ata Yatırım’ın Temmuz 2023 Strateji Raporu’nda, 2023 yılında kârlılık artışının yavaşlamayla birlikte normale döneceğine dikkat çekilerek, Türkiye’nin yüksek enflasyon gibi uzun vadeli makro dengesizliklerin üstesinden gelebilmek için sıkı para ve maliye politikalarına bağlı kalması gerektiğine dikkat çekildi. daha fazla değer kazanın.

Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’nın halen cazip değerlere işaret ettiğinin altını çizen Cet Yatırım Araştırmadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Cemal Demirtaş; “Piyasa Değeri/GSYİH oranının, piyasaların tarihsel olarak GSYİH’deki değişikliklere karşı nasıl değerlendirildiği hakkında fikir edinmek için kullanılabilecek sağlam bir analiz olduğuna inanıyoruz.

Yüksek enflasyon gibi uzun vadeli makro dengesizlikleri gidermek için Türkiye’nin sıkı para ve maliye politikalarını sürdürmesi gerekmektedir. Maalesef 2013 yılından bu yana Türk parasının ve Türk hisse senetlerinin sürekli değer kaybetmesine neden olan makro öngörülemezlik yatırımcıların aleyhine olmuştur.

Cemal Demirtaş, 2023 yılında karlılık artışının yavaşlama ile normalleşmesini beklediklerini belirterek; “2023’te takip ettiğimiz şirketler için yüzde 2,4 kar artışı beklerken, 2024’te yüzde 37,2 net kar artışı bekliyoruz. 2023 için takip ettiğimiz banka dışı şirketler için yüzde 30,4 net kar artışı bekliyoruz. -yukarı, bankalar için ise yüzde 16,8 net kâr düşüşü öngörüyoruz.” söz konusu.

Ata Yatırım’ın önerdiği pay listesinde; BİM, Coca Cola İçecek, Migros, Şişecam, Tav Havalimanları, Turkcell ve Tofaş.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu