Haber

Bakan Koca açıkladı: Türkiye’den Gazze’ye 4 uçak dolusu yardım malzemesi

Gazze’ye ulaştırılmak üzere 4 uçakla Ankara’dan çoğunluğu tıbbi malzeme olmak üzere 4 uçak dolusu yardım gönderildi. Yardım malzemelerinin yüklendiği Hava Kuvvetleri Komutanlığına ait 4 uçak, sabah saatlerinden itibaren birbiri ardına havalanarak Mısır’a doğru yola çıktı. Milli Savunma Bakanlığı, uçaklara yüklenen yardım malzemeleri ve uçakların kalkışına ilişkin görüntüleri sosyal medyada paylaştı.

BAKAN KOCA’DAN AÇIKLAMA

Bakan Koca, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Gazze’ye giden uçaklarda tıbbi cihaz, tıbbi malzeme, ilaç ve jeneratör bulunduğunu belirtti. Koca, “Tıbbi cihazlar arasında acil müdahale ekipmanları, ameliyat masası, ameliyat lambası, anestezi cihazı, yoğun bakım yatağı gibi ameliyathane ekipmanları, monitör, ventilatör gibi ağır bakım cihazları ile ultrason, ekokardiyografi, röntgen gibi görüntüleme cihazları yer alıyor. Ray. Uçaklar bunları Gazze’yle birlikte taşıyor.” Ayrıca ishalli bebekler için küvöz ve fototerapi cihazları, bebeklerin bakım ve tedavisi için gıda gibi malzemeler, çok sayıda bebek bezi ve yine çok sayıda hasta bezi bulunmaktadır. Hasta ve yaralıların tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecek ilaç, tıbbi sarf malzemeleri, destek ve bakım malzemelerinin yanı sıra savaş atıklarından da faydalanılıyor. Gönderilen yardımlar arasında travma geçiren hastalara yönelik ortopedik malzemeler de yer alıyor” dedi.

‘KARAYLA GAZZE’YE GÖNDERİLECEK’

Jeneratörlerin Gazze’nin en önemli ihtiyaçları arasında yer aldığını vurgulayan Koca, “Bu nedenle yardımlarımıza bir kısmı taşınabilir, bir kısmı büyük olan jeneratörleri de dahil ettik. Gazze’ye yardım için planlanan sağlık desteğiyle dolu 4 uçak da bölgeye gönderildi. Mısır’dan kara yoluyla gönderildi.” “Gazze’ye gönderilecek. Milletimiz adına bu sorumluluğu yerine getirmekten mutluluk duyuyoruz. İnsani sorumluluğumuz burada bitmiyor. Daha fazlası var” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu