Ekonomi

Borsa İstanbul haftanın son iş gününe nasıl başladı?

Investing.com – BIST 100 endeksi, yatay bir açılış gerçekleştirerek güne 4.857 puandan başladı. 

BIST 100, dünkü süreçlerde sabah seansında yükseliş gördü, öğlenden sonraki süreçlerde ise daha çok yatay kaldı. Buna nazaran endeks, dün 4.794 – 4.939 puan aralığında hareket ederken 4.858 puandan kapanış gördü. 

Açılışta sigorta ve elektrik, önde başlarken bu endeksler %1’in üzerinde yükseliş gördü. Akabinde kobi, %1’e yakın artışla geldi. 

Bankalar, güne %0,85 ekside başlarken sektörel bazda en çok düşüş gören endeks oldu. Kimyasal, petrol ve plastik ile telekomünikasyon da güne hafif ekside başlayan endekslerdi. 

BIST 100 endeksine dahil paylar arasında RTALB, KOZAL ve AYDEM, %5-6 bandında yükselişle güne en çok talep gören paylar olarak başladı. 

GESAN, HEKTS ve SASA, ortalama %5 düşüşle BIST 100’de en çok kıymet kaybıyla başlayan paylar oldu.

Borsa İstanbul genelinde 6 pay, süreçlere tavan fiyatından başladı. Bunlar ortasında dün borsada süreç görmeye başlayan SNICA, bugün de tavan fiyatından süreç görerek 24 TL’ye ulaştı. Geçen hafta halka arz olan Sanica ISI, hisse başında 20,03 TL’den satılmıştı.

Diğer yandan tavan serisine devam eden ALFAS, 8. gününde 125 TL’ye ulaştı.

Yurt dışı piyasalarında Asya endeksleri, sabah saatlerinde karışık seyrederken satış yüklü yatay bir görünüme sahipti. Avrupa endeksleri, günü müspet kapattı. ABD ve Avrupa vadeli endeksleri, günün birinci saatlerinde yatay bir görünüme sahip.

Yazar: Günay Caymaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu