Ekonomi

“C919″un ilk teslimatı

Xinhua’nın haberine göre, “B-919A” sicil numaralı uçak Şanghay Pudong Uluslararası Havalimanı’ndan havalandı ve şehirdeki Hongqiao Uluslararası Havalimanı’nda aynen hava yolu şirketine teslim edildi.

“Boeing 737” ve “Airbus 320” muadili olarak tasarlanan yolcu uçaklarının 2023 yılından itibaren ticari uçuşlarda kullanılması öngörülüyor.

Devlete ait Çin Ticari Uçak Şirketi (COMAC) tarafından geliştirilen tek koridorlu dar gövdeli uçak, 156 ile 168 arasında yolcu taşıyabiliyor.

Model ilk test uçuşunu 14 Mayıs’ta gerçekleştirdi; Uçuşa elverişliliği tescillenen “tip ruhsatını” 30 Eylül’de, üretim ruhsatını ise 30 Kasım’da aldı.

China Eastern, Mart 2021’de imzalanan anlaşma ile COMAC ile uçakların tanesi 99 milyon dolara satın alınması için anlaşmaya varmıştı.

Havayolu, uçağı Şangay’dan Pekin, Guangcou, Sincan ve Qingdu şehirlerine iç hat uçuşlarında kullanmayı planlıyor.

Dünyada sivil havacılıkta en yaygın kullanılan uçak tipi olan “orta menzilli” yolcu uçağının lansmanı ile Çin’in, ABD Boeing ve Avrupa Airbus’un hakim olduğu küresel yolcu uçağı pazarında pay sahibi olabileceği değerlendiriliyor. şirketler.

2008 yılında COMAC tarafından geliştirilmeye başlanan C919, ülkenin dışa bağımlılığını azaltmayı amaçlasa da jet motoru ve kontrol yazılımı gibi kritik bileşenleri General gibi ABD’li şirketler tarafından üretildiği için tamamen yerli değil. Elektrik ve Honeywell.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu