Haber

CHP Genel Başkan Yardımcısı Akın’ın TOKİ’nin Tuzla’daki projesi önünde yaptığı açıklama

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nın (TOKİ) asli misyonu olan toplu konutlaşmaya ağırlık vermesini sağlayacaklarını ve bu amaçla ihtiyaç duyulan kaynağı hızla tahsis edeceklerini söyledi.

TOKİ’nin “100 Bin Sosyal Konut Projesi” kapsamında Tuzla Aydınlı Mahallesi Konaşlı’daki şantiye önünde basın açıklaması yapan Akın, hükümetin sözünü yerine getirmediğini iddia etti.

AK Parti’nin vatandaşın konut sahibi olma hayalinin peşinde olduğunu savunan Akın, “Arkamızda kalan bu kaba inşaat, TOKİ’nin Türkiye’nin birçok ilinde henüz tamamlanmamış toplu konut projelerinden sadece biri. Yapacaklarını açıkladılar. 100 bin sosyal konut yapalım” dedi.

Akın, projelerin 1 ila 1,5 yılda tamamlanacağının açıklandığını, aradan 3 yıldan fazla zaman geçmesine rağmen on binlerce 100 bin hak sahibinin mağdur edildiğini savundu.

Söz konusu projenin şu anda sadece yüzde 35-40’ının tamamlandığını savunan Akın, “Bakın TOKİ’nin verilerine göre 20 yılda yoksul, dar gelirli, orta gelirli vatandaşlarımız için yapılan konut sayısı 648 bin. , TOKİ yılda ortalama 34 bin konut yaptı, yani TOKİ’nin söz verdiği 1 milyon konutu bu hızla yapması 30 yıl alıyor.” sözlerini kullandı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Akın, iktidara geldiklerinde verilen sözü tamamlayacaklarını, imar ve şehircilik reformlarını yapacaklarını bildirdi.

Bugün Türkiye’de şehirlerde sosyal konut projelerine ilişkin 24 yasa, 11 yönetmelik ve 19 kurumun bulunduğunu kaydeden Akın, bu karışıklığa son vereceklerini ifade etti.

“Maliyetlerin öngörülebilir hale gelmesini sağlayacağız”

Tüm vatandaşların sağlıklı, güvenli ve tamamlanmış konuta erişimini kolaylaştıracak tedbirleri alacaklarını belirten Akın, şöyle konuştu:

“TOKİ’nin asli görevi olan toplu konutlara ağırlık vermesini sağlayacağız. Bunun için de ihtiyaç duyulan kaynakları hızla tahsis edeceğiz. Afet riski altındaki alanların dönüştürülmesi yasasını servet aktarımına hizmet eden yapıdan çıkaracağız.” İnanç, istikrar ve düşük enflasyon ortamıyla maliyetler öngörülebilir. Uzun vadeli ve uygun finansman kaynaklarının da önünü açacağız. Dar gelirli vatandaşlarımıza veya ev sahibi olmak isteyen dezavantajlı kesime uzun vadeli ve uygun krediler sağlayacağız.”

haber-ivrindi.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu