Ekonomi

Çiftçiye 2,7 milyar lira zarar tazminatı

Tarımda sigortalı sayısında ve prim sayısında artış yaşandığını belirten Yumaklı, devlet prim desteği ve tazminat ödemelerinin tarımda gıda arz güvenliğini sağlamanın yanı sıra çiftçilerin mağduriyetini de önlediğini anlattı.

Yumaklı tarım sigortası; dolu, don, fırtına, sel, yaban domuzu, ölüm, zorunlu kesim, bebek ölümü ve düşük hasarlarının yanı sıra mahsul, sera, büyükbaş hayvan, koyun yaşamı, kümes hayvanları ve suya gelebilecek zararları da kapsıyor. İşletme, köy bazlı kuraklık, arıcılık ve gelir koruma olmak üzere 9 dalda faaliyet gösterdiğini söyledi.

İlk poliçenin düzenlendiği 1 Haziran 2006’dan bu yana toplam 22 milyon 472 bin 653 poliçe düzenlendiğini belirten Yumaklı, şu bilgileri paylaştı: “Çiftçilere 20,3 milyar lira devlet sigorta primi desteği verildi.

Üreticilere 15.7 milyar lira zarar tazminatı ödendi. 1 Ocak’tan bu yana düzenlenen toplam poliçe sayısı 1 milyon 903 bin 507, devlet sigorta prim katkısı ise 5,6 milyar lira oldu. “Üreticilere 8 ayda 2,7 milyar lira hasar tazminatı ödenirken, 3,9 milyar liralık ödenmemiş hasar bedeli de ödeme aşamasında.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu