Haber

Cumartesi Anneleri Gözaltına Alındı

Gözaltında kaybolan yakınlarının akıbetini sormak ve faillerin yargılanmasını talep etmek amacıyla Galatasaray Meydanı’nda oturma eylemi düzenleyen Cumartesi Anneleri, “hak ihlaline” rağmen 970. haftadır polis tarafından engellendi. Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) kararı. Polis meydana giriş çıkışları kapatarak 27 kişiyi gözaltına aldı.

Anayasa Mahkemesi’nin Galatasaray Meydanı’nda oturma eyleminin yasaklanmasına ilişkin “hak ihlali” kararının ardından Cumartesi Anneleri, 970’inci haftada meydana karanfil bırakarak oturma eylemi yapmak istedi. Beyoğlu Kaymakamlığı’nın yasaklama kararıyla protesto öncesi İstiklal Caddesi’nin Galatasaray Meydanı’na giriş ve çıkışları kapatıldı.

Cumartesi Anneleri’nin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, “Anayasa Mahkemesi’nin kararlarına rağmen 970’inci haftamızda Cumartesi Anneleri yine engelleniyor ve gözaltına alınıyor. Kayıp yakınlarını iki hafta önce işkenceyle gözaltına alan kolluk kuvvetleri, Yine meydanda Güvenlik çemberinde ne saklanıyor Kayıp yakınları ve hak savunucuları ablukaya alındı ​​”Geçen hafta caddeye park eden araçlarla, bu hafta ise yüksek polis kalkanlarıyla çemberin görülmesi engellendi.”

“TOPLANTIMIZDA ANAYASA KARARLARINA RAĞMEN 27 KİŞİ YENİDEN EL ELE VERİLDİ VE GÖZALTINA ALINDI”

Cumartesi Anneleri’nin bir başka paylaşımında ise şu ifadelere yer verildi: “Toplantımız sırasında 27 kişi, Anayasa Mahkemesi’nin kararlarına rağmen bir kez daha kelepçelenerek gözaltına alındı. Destek vermeye gelenlerin arkadaşlarımızla görüşmesi engellendi.”

Cumartesi Anneleri’nden yapılan açıklamaya göre gözaltına alınanların isimleri şöyle:

“İkbal Eren, Ali Ocak, Besna Tosun, İrfan Bilgin, Hüseyin Ocak, Gülseren Yoleri, Oya Ersoy, Leman Yurtsever, Ümit Efe, Nazım Dikbaş, Ayşegül Devecioğlu, Murat Çelik, İsmail Yücel, Davut Arslan, Doğan Özkan, Seyit Doğan, Salim Derelioğlu, Hüseyin Aygül, Taylan Bekin, Sevim Sancaktar, Begali Kurnaz, Selim Kara, Mikail Kara, Salih Zeki Tombak, Bedahet Tosun, Hüseyin Doğan, Arda İlaldı.”

haber-mutki.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu