Haber

Ekşi Sözlük: Erişime engellenme kararını haklı çıkaracak bir içerik yoktur, yasal işlem başlatacağız

Erişimi engellenen Ekşi Kelamlık yönetimi, Bilgi Teknolojileri ve Bağlantı Kurumu (BTK) ile yaptığı görüşmenin ardından yazılı açıklama yaptı.

Sulh Ceza Hakimliği kararının erişim sorunu ile tebliğ edildiği belirtilen açıklamada, “Anılan karar, Genel Müdürlüğün yazısı ile 5651 sayılı Kanun’un 8/a maddesi uyarınca alınmıştır. İdari İşler Başkanlığı’nın Güvenlik İşleri Başkanlığı’na bağlı olup, bu karara dayanak olarak herhangi bir içerik sunulmamıştır.”

GEREKÇE: YARGI KARARLARI UYGULANSA DA YANLIŞ BİLGİLER YAYINLANIYOR

Ekşi Kelamlık yazarlarının engellemeyle ilgili olarak “halka yalan bilgi vermekle” suçlandıkları belirtilen açıklamada, şöyle devam edildi:

“Sitemizin tamamının bloke edilmesi sonucunda Ekşi Kelamlık yazarları tarafından kamuoyuna yanlış bilgiler verilmiş, toplum yönlendirilmeye çalışılmış, sulh ceza hakimlerinin verdiği erişim engelleme kararları Ekşi Kelamlık idaresi tarafından yerine getirilmiş olmasına rağmen. Bu dönemde toplumun gerçek bilgilere ulaşamaması nedeniyle asayiş etkilenmiş, özellikle deprem sonrasında asker ve devlet kurumları hakkında yanlış bilgiler verilmiş, toplum yönlendirilmeye çalışılmış ve devlet yıpratılmaya çalışılmıştır. çaresizlik içinde gösterilen, toplum ortasını karıştırmayı amaçlayan paylaşımların olduğu, yanlış ve iftira niteliğindeki yazılara site yöneticileri tarafından gerekli tepkinin gösterilmediği, iç denetimin yapılmadığı tespit edildi. Zararlı paylaşım ve yorumların Ekşi Kelamlık yönetimi tarafından engellenmediği görülmüştür.”

‘YALNIZCA YASAL OLARAK DEĞİL, İNSANLIK OLARAK HIZLI HAREKETLER ALIYORUZ’

Ekşi Sözlük’ün mahkeme kararları ile başvurduğu açıklamada, sosyal olaylarda içerik sayısının hızla artması nedeniyle müdahale hızının düştüğü belirtildi:

“Bu birikmelerin önüne geçmek için çalışacağız. Ancak herkesin kabul edeceği gibi yanıt verme hızımız, bu durumlarda bile kıyaslayabileceğimiz herhangi bir sosyal medya platformundan daha hızlı. Kullanıcılarımız ve okuyucularımız için de aynı hassasiyetleri taşıyoruz. Bu tür büyük olaylarda sorumluluklarımızı sadece hukukun sınırları içinde değil, insani açıdan da görüyoruz.Hızlı bir şekilde aksiyon almaya çalışıyoruz. Yer sağlayıcı olarak sorumluluğumuz kanunen sınırlı olmakla birlikte toplumda infiale yol açacak içerikler konusunda hassas davranır, bu tür başlık ve içeriklere müdahale ederiz.”

‘MÜDAHALEMİZDE HİÇBİR BÖLÜM VEYA KİŞİ TAHSİS ETMİYORUZ’

Açıklamada, içeriğin kaldırılmasında herhangi bir grubun hedef alınmadığı belirtilirken, “Müdahalelerimizde hiçbir kesim, görüş, kişi ayrımı yapmıyoruz, her zaman çoksesliliği savunmaya çalışıyoruz. Bugün amacımız birilerini memnun etmekten çok toplumsal bir hafıza kaydı oluşturmak.” Karara karşı her türlü yasal işlemi başlatacağız. Rastgele bir gelişme olursa sizlerle paylaşacağız. Şovunuzun şimdiye kadarki tüm takviyeleri için teşekkür ederim.” (HABER MERKEZİ)

haberguzelyurt.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu