Ekonomi

Eli Lilly, Almanya’daki diyabet ilacı fabrikasına 2,5 milyar dolar yatırım yaptı

ABD’li ilaç şirketi Eli Lilly (NYSE:LLY), yeni diyabet ve obezite tedavilerine yönelik artan talebi karşılamak için ilk fabrikasını Almanya’da kurmayı planladığını duyurdu. 2,5 milyar dolarlık tesis batıdaki Alzey kasabasında yer alacak.

Şirketin Cuma günü yaptığı açıklamaya göre kurulacak tesis, diyabet ilaçları ve bunların uygulanması için gerekli enjeksiyon kalemlerinin üretimine odaklanacak.

Yeni tesiste üretilecek tedavilerden biri, kilo kaybı için endikasyon dışı kullanılan bir diyabet ilacı olan Mounjaro’dur. İlaç yakın zamanda bu ek kullanım için Amerika Birleşik Devletleri’nde lisans aldı. Söz konusu bilgi, konuyu bilen bir kişi tarafından Cuma günü açıklandı.

Eli Lilly ve Danimarkalı rakibi Novo Nordisk (NYSE: NVO), obezite karşıtı tedaviler için öngörülen 100 milyar dolarlık küresel pazarı ele geçirme yarışında ön sıralarda yer alıyor. Novo Nordisk daha önce sektörün şu anda talebi karşılayacak kadar üretim yapamadığını belirtmişti.

Eli Lilly’nin ilk büyük üretim kompleksini Almanya’da kurma kararı, ilaç üreticilerinin kritik sağlık ürünlerini kendi pazarlarına daha yakın üretmeleri yönündeki siyasi baskıya karşı hassasiyetlerinin arttığı bir dönemde geldi. Üretim stratejisindeki bu değişiklik, büyük ölçüde, koronavirüs salgını sırasında küresel tedarik zincirlerinde ortaya çıkan kırılganlıklardan etkilendi.

Almanya Sağlık Bakanı Karl Lauterbach, hükümetin Almanya’nın ilaç merkezi olarak çekiciliğini artırma çabalarını desteklediğini belirterek, yatırıma olan heyecanını dile getirdi. Bakan ayrıca bu hareketin yeni tedavi seçeneklerine daha hızlı erişim sağlayacağını ve kırılgan tedarik zincirlerine bağımlılığı azaltacağını da sözlerine ekledi.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş, bir editör tarafından çevrilmiş ve incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu