Haber

Filistinli şair Ghayath Almadhoun: “Filistin hukuku sağlanmazsa bölgede barış hakim olamaz.”

Filistinli şair ve yazar Ghayat Almadhoun, Gazze’de 2,5 milyon kişinin açık hava cezaevlerinde tutulduğunu belirterek, “Filistin halkı hukukunu elde etmedikçe burada barış ve huzurun yeniden hakim olması mümkün değildir.” söz konusu.

Sultanbeyli Belediyesi tarafından bu yıl 10’uncusu düzenlenen “Uluslararası İstanbulensis Şiir Festivali”ne konuk olan ve etkinlikte “Sanal Bir Dünyada Olsaydık” adlı şiirini okuyan Almadhoun, İsrail-Filistin çatışmalarına değindi. son iki haftadır edebi eserleriyle birlikte devam ediyor.

Almadhoun, Filistinli bir baba ve Suriyeli bir annenin oğlu olarak Suriye’de doğduğunu belirterek, “Suriye’de Hafız Esad döneminde yaşanan olaylar nedeniyle İsveç’e sığındım ve oradan vatandaşlık aldım. ” dedi.

Şiirlerini 4 kitapta topladığını belirten Almadhoun, eserlerinin 20’ye yakın dile çevrildiğini ve ABD gibi ülkelerden birçok “en güzel şiir” ve “en güzel kitap” ödülüne layık görüldüğünü belirtti. Almanya ve Suriye.

Birçok şair ve sanatçıyla çalıştığını vurgulayan Ghayath Almadhoun, “Jenny Holzer ve Blixa Bargeld’la projelerim vardı. Ayrıca şiir sineması alanında da eserler ürettim.” dedi.

“İsrail saldırılarında 28 yakınım şehit oldu”

Ghayath Almadhoun, kendisinin yalnızca barış ve huzurdan yana olduğunun altını çizerek, “Ben bir siyasetçi ya da Filistin büyükelçisi değilim. Sadece bir şair ve sanatçı olarak konuşuyorum.” söz konusu.

İsrail’in Gazze’ye düzenlediği hava saldırılarında çok sayıda yakınını kaybettiğine dikkat çeken Filistinli şair, “Son 2 haftada Gazze’de yaşayan 28 yakınım hayatını kaybetti. Sadece bir bombalamada 24 yakınım şehit oldu. 9 içlerinde çocuk vardı.” açıklamayı yaptı.

Şair Almadhoun, Gazze’de 2,5 milyon kişinin açık hava cezaevlerinde tutulduğunun altını çizerek, “Filistin halkı hukukunu almadığı sürece burada barış ve huzurun yeniden hakim olması mümkün değildir.” değerlendirmesini yaptı.

Bölgede barışın hakim olabilmesi için İsrail’in herkese haklarını ve kanunlarını vermesi gerektiğini vurgulayan Almadhoun, şöyle konuştu:

“İsrail, yerleşimcilere yer açmak, Filistin halkına baskı yapmak gibi zulmünü sürdürürse bu çatışma sonsuza kadar devam edecek. Filistin halkına hakları verilmezse, şu anda yaşananlar önümüzdeki yıllarda tekrar yaşanacaktır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu