Teknoloji

Fiyatların yüksekliği nedeniyle dava açıldı… Apple’ın itirazı reddedildi!

Seattle’daki bir federal yargıç Perşembe günü Apple ve Amazon’un, Amazon platformunda satılan iPhone ve iPad’lerin fiyatını yapay olarak şişirmek için komplo kurmakla suçlandıkları bir ABD mahkemesinde tüketici antitröst davasıyla karşı karşıya kalmaları gerektiğine karar verdi.

KARARI REDDETMEK İÇİN ELMA AVUKATLARINA BAŞVURU YAPILABİLİR

ABD Bölge Yargıcı John Coughenour’un kararında, Apple ve Amazon’un çeşitli yasal gerekçelerle olası toplu davaları reddetme önerilerini reddetti.

Coughenour, ilgili pazarın antitröst davalarında kilit bir konu olduğunu savunuyor. “geçerlilik” jİdrarla ilgili bir soru olduğunu söyledi.

Kasım ayında açılan dava, Amazon’un çevrimiçi fiyatlandırma uygulamalarına meydan okuyan çok sayıda özel ve resmi dava arasında yer alıyor. Coughenour’un kararı, davanın delil toplama ve diğer duruşma öncesi süreçlere doğru ilerleyeceği anlamına geliyor.

Yanıt olarak, Apple ve Amazon avukatları ve şirketlerin temsilcileri Cuma günü yorum taleplerine hızlı bir şekilde yanıt vermedi.

KARARI TÜKETİCİLER İÇİN BÜYÜK BİR KAZANÇ OLARAK KULLANDI

Mahkemenin kararını davacıların avukatlarından Steve Berman verdi. “Apple telefon ve iPad tüketicileri için büyük bir kazanç”gibi tanımlanır.

Reuters’e göre, Davacıların, Ocak 2019 itibarıyla Amazon’dan yeni iPhone’lar ve iPad’ler satın alan ABD’de ikamet ettikleri söylendi.Davacılar, Apple ile Amazon arasında o yıl yürürlüğe giren bir anlaşmanın antitröst kararlarını ihlal ederek rekabetçi satıcıların sayısını sınırladığını ileri sürdüler.

Davaya göre 2018’de Amazon’da yaklaşık 600 üçüncü taraf Apple satıcısı bulunuyordu. Dava, Apple’ın, Amazon’un kendi pazarındaki Apple satıcılarının sayısını azaltması durumunda Amazon’a ürünlerinde indirim yapmayı kabul ettiğini iddia ediyor.

Amazon ile barışan Apple, e-ticaret platformunda satılıyor Ahte Apple yapılarını en aza indirmeye yardımcı olmak içinyetkili satıcı sayısını sınırladığını savundu.

ELMA VE AMAZON ARASINDA YAPILAN ANLAŞMANIN DA DİKKATE ALINACAĞI BELİRTİLMİŞTİ

Apple’ın avukatları mahkemede anlaştı “olağan”” olarak nitelendirdi Yargıtay ve Dokuzuncu Daire, rutin olarak bu tür anlaşmaların rekabete aykırı ve yasal olduğunu kabul etmiştir.”söz konusu.

Seattle’daki yargıç, Apple ve Amazon arasındaki anlaşmayı söylüyor “anti”Motivasyonlarının davada daha sonra tartışılacağını söyledi.

elma İkinci çeyrekte 94,8 milyar dolarlık satışkaydedildi ve Amazon’un en son üç aylık kar raporunda 127,4 milyar dolarbildirildi.

Dilekçede belirtilmeyen üç kat tazminat ve diğer yardımların talep edildiği belirtildi.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu