Haber

İsveç’te Kur’an-ı Kerim Yakma Talebi Geri Çekildi

İsveç’in başkenti Stockholm’de bulunan İran Büyükelçiliği önünde Kuran-ı Kerim yakmak için izin isteyen kişi, talebini geri çektiğini açıkladı.

İsveç devlet televizyonu SVT’nin haberine göre, Stockholm’deki İran Büyükelçiliği önünde Kuran-ı Kerim yakmak için polisten izin isteyen 31 yaşındaki adam bu isteğinden vazgeçti.

SVT’ye konuşan şahıs, “Böyle bir eylem için polise izin başvurusu yaptığım için üzgünüm. İslam’a saygı duymalı ve tüm İranlılardan özür dilemeliyim” dedi. söz konusu.

İsveç’te Kur’an-ı Kerim yakma provokasyonlarına bir hafta boyunca sessiz kalmasıyla eleştirilen hükümet adına Dışişleri Bakanı Tobias Billström yazılı açıklama yaptı.

Billström, “Hükümetin birinci önceliği İsveç vatandaşlarının yurt içi ve yurt dışında güvenliğidir.” dedi. sözlerini kullandı.

Adalet Bakanı Gunnar Strömmer, 8 Temmuz’da Aftonbladet gazetesine verdiği demeçte, hükümetin ülkedeki Kuran yakma hareketlerini durdurmak için yasa değişikliği görüşmeleri yaptığını belirtti.

İsveç’te Kur’an yakma provokasyonları

Danimarkalı aşırı sağcı siyasetçi Rasmus Paludan, 2022 Paskalya tatilinde Malmö, Norköpin, Jönköping ve başkent Stockholm’de Kur’an-ı Kerim yakma provokasyonlarına devam etti.

Paludan’ın durdurulmasını isteyen göstericiler, yollarda lastik yakarak polise taşlı saldırıda bulundu. Olaylarda 104 polis memuru ve 14 gösterici yaralandı, 20 polis aracı yakılarak imha edildi.

İsveç’in başkenti Stockholm’de 21 Ocak’ta Paludan, Türkiye’nin Stockholm Büyükelçiliği önünde Kuran-ı Kerim yaktı. Kalabalık polisin koruması altında gerçekleştirilen eylemde, kimsenin Paludan’ın yanına yaklaşmasına izin verilmedi.

Irak asıllı Salwan Momika, 28 Haziran’da Stockholm’de Kurban Bayramı’nın ilk gününde polis koruması altında Stockholm Camii önünde Kuran-ı Kerim yaktı.

20 Temmuz’da Momika, Stockholm’deki Irak Büyükelçiliği önünde polis koruması altında Kuran’ı ve Irak bayrağını çiğnedi.

caybasi-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu