Haber

Konya’da halk evlerini açtı.. Hadim’de köylüler yeni evlerini depremzedelere ücretsiz verdi.

Kahramanmaraş’ta yaşanan deprem felaketinin üzerinden 17 gün geçti.

Türkiye felaketin yaralarını sarıyor. Deprem bölgesinden binlerce depremzede ise çevre illere tahliye edildi.

Bu illerden biri de Konya’dır. Konya’da yürekleri ısıtan bir yardım kampanyası başladı.

Evleri ücretsiz açtılar.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından yapımı biten Bozkır Barajı nedeniyle sular altında kalacak olan Dedemli Mahallesi sakinleri için merkez Meram ilçesinde yaptırılan 428 konuttan 72 hak sahibi oldu. Konya’nın Hadim ilçesinde yapımı tamamlanan, faaliyete geçecek konutları, daha önce hiç oturmadıkları konutlarını depremzedelerin hizmetine açtı.

Çoğunluğu Kahramanmaraş ve Hatay’dan olmak üzere 502 kişi konutlara yerleşti.

“Konya halkına ve Türk milletine minnettarım”

Kahramanmaraş’tan Yaşar Karaburk, “Depremde evimiz uçar zannettik. Çocuklarımızı dışarı çıkardık. Bir arabam vardı, 7 kişi içine sığındı. 2 gün arabada kaldık. Oğlumun asker arkadaşı Konyalıydı, onun vasıtasıyla buraya geldik. Beyin sarsıntısında 30 yakınımı kaybettim.

Allah kimseye bu acıyı, bu endişeyi yaşatmasın. Sallantıdan 3 gün sonra buraya geldik. Devletimiz başta olmak üzere Konya halkına ve Türk milletine minnettarım. Yardım edene Allah bin versin. Huzurum kendi evimde değil. Evler çok güzel Allah yapanlardan razı olsun. Köylüler yeni evlerini daha kullanmadan bize açtılar.”söz konusu.

“Tek tesellimiz kaybetmemiş olmamız”

Antakyalı sağlık memuru Nurcan Doğan, 4 çocuk annesi. “Buraya Antakya’dan geldik. Her yer titriyordu, çocuklarımızı alıp terasa çıktık ve çatıda bekledik. Binadan çıkamadık, çökerse çatıya sığınmasını bekledik. Binanın çökmesini bekledik.

Evimiz çökmedi ama sütunları patladı. Yanımızdaki apartman çöktü, yıkıldıkça da binamızın yarısını aldı. Tek tesellimiz kaybetmedik ama Antakya’nın yüzde 90’ı bitti.

Birçok meslektaşımız öldü, bazıları yaralandı. Antakya’mız yerle bir oldu. Bu yaralarımız çok geç iyileşecek ya da iyileşmeyecek, kabuk bağlayacak. Buradaki köylülerimizden Allah razı olsun.

Hiç aile aramıyorlar, bize çok destek oluyorlar. Konutlar çok güzel yapılmış, girilmemiş bile. Biz gelene kadar halıdan mobilyaya kadar düzenlenmişti. Gönüllüler ve belediye ekipleri eksiklerimizi tamamlıyor.”sözlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu