Ekonomi

Meta, VR kulaklık satış anlaşmasıyla Çin’e geri dönüyor

Wall Street Journal’a göre Meta Platformlar ( META), Tencent Holdings (düşük fiyatlı VR kulaklığı satacak TCEHY ) ile anlaşma yaptıktan sonra Çin’e dönecektir. Bu, Facebook sahibinin, sosyal medya platformunun ülke dışına çıkarılmasının ardından 14 yıl sonra Çin’e ilk dönüşü olacak.

İki taraf arasında yaklaşık bir yıl sürecek görüşmelerin ardından Tencent’in 2024 sonlarında VR kulaklık satışına başlaması bekleniyor.

Tencent, Nintendo anahtar( ANAHTAR ) ve klasik video oyunları için geçerli olan gereksinimlere benzer şekilde, Meta’nın, cihazını tanıtmak ve platformlarında VR içeriği sağlamak için Çin hükümetinden resmi onaya ihtiyaç duyup duymayacağı belirsizliğini koruyor. Bu belirsizlik, halihazırda ülkede VR’ye yönelik yerleşik bir düzenlemenin bulunmamasından kaynaklanıyor.

Meta, diğer pazarlarda da satışa sunulacak yeni VR başlığında uygun fiyatlı lensler kullanmayı planlıyor. Yeni model, üç yıl önce piyasaya sürülen Quest 2’ye kıyasla daha gelişmiş bir grafik işlem birimine sahip olacak.

WSJ kaynaklarına göre, anlaşma kapsamında Meta cihaz satışlarından daha büyük bir pay alacak, Tencent ise yazılım abonelikleri ve oyun satışları da dahil olmak üzere içerik ve hizmet gelirlerinden daha büyük bir pay alacak. Başlık, Tencent tarafından yayınlanan oyunlar ve uygulamalar için geçerli olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu