Ekonomi

Modi’nin üçüncü döneminin Hindistan’ın kilit sektörlerini canlandırması bekleniyor

Hindistan genel seçimleri sona ererken, Motilal Oswal Financial Services’in başkanı ve kurucu ortağı Raamdeo Agrawal, Başbakan Narendra Modi’nin üst üste üçüncü kez seçilmesi halinde savunma, altyapı, demiryolu ve sermaye malları şirketlerinin hisselerinde önemli bir artış olacağını öngörüyor.

Agrawal, hükümetin bu sektörlere güçlü bir şekilde odaklandığını ve yatırım yaptığını vurgulayarak, iktidar partisinin geri dönüşünün muhtemelen sürekli ve güçlü bir destekle sonuçlanacağını öne sürdü.

Mevcut yönetim Hindistan’ın altyapısını iyileştirmeye ve savunma sektörü de dahil olmak üzere yerli üretimi teşvik etmeye odaklanıyor.

Bu girişimler, 2025 mali yılı için önerilen 133 milyar dolarlık rekor altyapı harcaması ile şimdiden olumlu piyasa tepkileri gördü.

Son 12 ay içinde, ilgili sektörlerdeki en iyi şirketlerin hisseleri %64 ile %480 arasında değişen oranlarda artarak Nifty 50’nin dörtte bir oranındaki artışını önemli ölçüde geride bıraktı.

Agrawal, piyasanın politika sürekliliğine ilişkin beklentilerinin yüksek olduğunu ve iktidar partisinin net bir yetki alamamasının keskin bir düzeltmeye yol açabileceğini belirtti.

O dönemde iktidarda olan BJP liderliğindeki koalisyonun beklenmedik yenilgisinin ardından Nifty 50’nin iki seansta %17 düştüğü 2004 seçim sonuçlarının ardından piyasanın verdiği tepkiyle paralellik kurdu.

Agrawal ayrıca, seçim sonrası bütçede sermaye kazançları vergisi rejiminde yapılacak olası değişikliklerin de piyasayı etkileyebileceğine dikkat çekerek, hükümetin yatırımcılar için büyük bir bilinmeyen olarak kalan bu vergiyi düzenleme olasılığını göz ardı etmediğini belirtti.

Haftalardır süren seçimlerin oy pusulalarının 4 Haziran’da sayılması planlanırken, kamuoyu yoklamaları, düşük katılım ve zafer marjına ilişkin bazı endişelere rağmen Modi’nin Bharatiya Janata Partisi’nin (BJP) iktidara döneceğini tahmin ediyor.

Analistler Modi için şok bir yenilginin olası olmadığını düşünüyor ancak belirsiz bir yetki durumunda piyasada bir düzeltme olasılığı konusunda temkinli davranıyorlar.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu