Haber

Özgür Özel: “Hatay’da 10 Kişiden 9’u Depremin İlk Yılını Çadır ve Konteynerde Geçirecek, Bunu Kabul Etmemiz Mümkün Değil”

Haber: GÜLARA SUBAŞI – Kamera: DURSUN ALKAYA

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Hatay Erzin’de şunları söyledi: “Hatay’ın 255 bin konuta ihtiyacı var, şu ana kadar sadece 32 bin konutun ihalesini yaptılar, çok daha azının inşaatına başladılar, tamamlayamasalar bile, ulaşsalar bile tüm konutların ihalesini yaptılar. Yaptıkları sözleşmeler ve ihaleler tamamlanacak.” “10 evden 9’u bile yapılamayacak. Hatay’da her 10 kişiden 9’u depremin ilk yılını çadır veya konteynerde geçirecek. Bunu kabul etmemiz mümkün değil” dedi.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, bugün Hatay Dörtyol’un ardından Erzin’de yapılan halk mitingine katıldı. Burada konuşan Özel, şunları söyledi:

“BABAMIN EVİNDEN AffEDİLDİM, SİZİ SARMAYA GELDİM”

“Benim için Erzin her davet aldığımda gittiğim bir yer. Yaklaşık iki yıl önce akşam Erzin’de harika bir toplantı yapmıştık. Her geldiğimde gülen yüzler görüyorum. Her geldiğimde görüyorum Kolları açık Atatürkçüler. Her geldiğimde cumhuriyetin bir kalesine geldiğimi görüyorum.” . Yüreğinde vatan, millet ve bayrak sevgisi taşıyan Erzin halkını görüyorum. Bugün Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’ndan başkanlık görevini devraldıktan sonraki ilk programım, ilk il ziyaretim. Hatay’da bulunmamız tesadüf değil, iki hafta önce Hatay delegelerimizin ve yöneticilerimizin bulunduğu il binamızın yerine kullanıldı. Çadırdaydım. Ben hiçbir zaman siyaset yapmadım, yeri burası değil dedim. Ancak şunu söyledim: Önümüzdeki günlerde genel başkan seçilirsem ilk il ziyaretimi Hatay’a yapacağım, Hatay’ın ilçelerini gezeceğim. Babamın evinden bağışlanma aldım ve sana sarılmaya geldim.

“HATAY’DA 10 KİŞİDEN 9’U DEPREMİN İLK YILINI ÇADIR VEYA KONTEYNERDE GEÇİRECEK”

Bugün 99 Düzce depreminin yıl dönümü ve 6 Şubat’tan sonra büyük acı çeken Hatay’dayız. Hatay, ‘Depremde geç geldiler, erken unuttular’ diyor. Sanki diğer illerdeki toplam 100 yıkımın 44’ü Hatay’da olmuş, sanki evlerin yüzde 44’ü burada yıkılmamış gibi Hatay’ı unuttular. Bakan çıkıyor ve ‘Türkiye’nin her yerindeki enkazı kaldırdık’ diyor. Adını bile anmadan, “Orada bir şehir dışında çok az şey kaldı” diyor. Ama belediye başkanlarımız ‘en az yüzde 20’si kaldı’ diyor. Daha da kötüsü var. Bu ülkenin başında bir başkan oturuyor. Seçimlerden önce Hatay halkına ‘Bir yıl içinde kalıcı konutlara taşınacaksınız’ dedi. Şubat geliyor diye sordum, inceledim. Hatay’ın 255 bin konuta ihtiyacı var, şu ana kadar sadece 32 bin konutun ihalesini yaptılar, daha azının yapımına başladılar, o da yetmez ama tüm sözleşmeler, ihaleler tamamlansa bile 10 konuttan 9’u yapılacak. inşa edilmemelidir. Hatay’da her 10 kişiden 9’u depremin ilk yılını çadır ve konteynerlerde geçirecek. Bunu kabul edemeyiz.

“ŞİMDİKİ BAŞKAN OLARAK SÖZ VERİYORUM ARTIK ARTIK BENİM SORUNUM HATAY”

İl başkanım ‘Hatay’ı gündemde tutacak mısınız?’ diye sordu. diyor. Ben de dedim ki: Bir partinin genel başkanı bir konuyu gündemine alıp tekrarlıyorsa kimse ona kayıtsız kalamaz. Bu ülkenin kurucusu, partimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ‘Hatay benim meselemdir’ demişse, şimdiki başkan olarak söz veriyorum, bundan sonra Hatay benim meselem olacaktır. Okul sorunlarından sağlık sorunlarına kadar Hatay’ın deprem yaralarını sarmak için her türlü çabayı göstereceğiz ve bunu gündeme getireceğiz. Erzin Dörtyol’da bir yıkım daha yaşanıyor. Narenciye üreticisi, depremin yaraları ve travmasının ardından büyük bir şok ve travma daha yaşıyor. Hatay’da 1,6 milyon ton narenciye üretimi yapılıyor. Bu şu anlama gelir; Doğru politikalarla, doğru pazarlarla, doğru desteklerle kilo başına 1 lira daha fazla satarsanız Hatay’a 1,6 milyar liralık ek kaynak gelecek. Paranın büyüklüğüne bakın. Hatay bu getirisiyle aslında Türkiye’ye her yıl 1 milyar ile 2 milyar dolar arasında ihracat fırsatı sağlıyor.

“ERZİN’İN BU DEVLET TARAFINDAN KARINCA GİBİ EZİLMESİNE İZİN VERMEYECEĞİZ, KARINCAnın KARDEŞİ VAR O DA CHP”

‘Faizleri düşürün ki faizleri düşürün’ diyen Recep Tayyip Erdoğan sayesinde dolar, kötü yönetim, yalnız bırakılma, ekonomideki kötü yönetim ve inat sayesinde 6 liradan 26 liraya çıktı. Enflasyon düşecek’ ve ‘Biliyorum, ben ekonomistim’ diyor. Yine onun becerisi sayesinde o dönemde 6 lira olan mazot 38 liraya ulaştı. O dizel yakıt nedeniyle nakliye maliyetleriniz artıyor. İstanbul ve Ankara’ya giderken kilo başına inanılmaz bir ulaşım maliyeti var. Tahsilat için ödediğiniz para yeterli değil. Millet utanıyor, 1 liraya yiyecek almış, bugün mandalinaya ödenen fiyat o mandalinin toplanmadan dükkânda kalmasına sebep oluyor. Verilen bilgiler şu şekilde; Önlem alınmazsa yüzde 40 bu bölümde kalabilir. Yüzde 40’ın şubede kalması milli servetin yok olması, Erzin’in perişan olması, yoksullaşması, zor durumda kalması, Erzin’in mazlum olması demektir. Erzin’i bu iktidara karınca gibi ezdirmeyeceğiz. Karıncanın bir kardeşi var, o da CHP’li. Bundan sonra tüm milletvekillerimiz Hatay milletvekillerimizle birlikte bu konuda sesinizi duyurmak için mücadele edecekler. Özellikle önerimiz devlet gibi zenginlere değil, destek olun. Onlar ihracatçıya destek veriyor, biz üreticiden destek istiyoruz.

“BUGÜN İLK DEFA HATAY’DAN BAŞLADIK AMA SÜREKLİ DEVAM EDECEĞİZ”

Bu türde kalan eserlerin mutlaka bu olasılığa karşı sigortalanması gerekir ancak yüksek primler bu olanağı ortadan kaldırmaktadır. Bu da bir afettir, işinizi her türlü doğal afetten korumuşsunuz, ilaç vermişsiniz, su vermişsiniz, emeğinizi vermişsiniz, çocuğunuza bakmışsınız ama toplama imkanınız yok. fiyatlar da bu bir felaket. Devletin mutlaka Erzin’e, Hatay’a şefkat elini uzatması lazım. Buradan sesleniyoruz; Narenciye üreticilerini destekleyin ve destekleyin.

“BUGÜN İLK DEFA HATAY’DAN BAŞLADIK AMA ÇEVREYE DEVAM EDECEĞİZ”

Bugün ilk defa Hatay’dan başladık ama sürekli dolaşacağız. Aslında artık Osmaniye’ye gideceğiz. Önümüzde bir seçim var. Partimizdeki mevcut duruma daima birlikte sahip çıkalım. Son seçim, Cumhuriyetin 100. yılında Türkiye’yi kimin yöneteceğini belirleyecek seçimdi. Hepimiz bu seçimi kazanmayı çok istiyorduk, çok çalıştık, çok mücadele ettik ama 14 Mayıs’ta, 28 Mayıs’ta yenildik. Yere baktık, omuzlarımız çöktü, moralimiz bozuldu, öyle bir noktaya geldik ki; eğer bundan sonra böyle devam ederse işler kötü olacaktı. Bu güzel insanları umutsuz ve çaresiz bırakamazdık. Biz bir şeye inandık, delegelerimiz inandı, üyelerimiz inandı, siz de inandınız. Artık Türkiye inanacak.

CHP PM’DE ORTALAMA YAŞ 43, MYK’DA 46

Bizler genç, inançlı, kararlı, idealist, vatansever CHP’liler olarak, tıpkı yüz yıl önce olduğu gibi, yaş ortalaması 43 olan bir Parti Meclisi ve ortalama 43 yaşında olan bir Merkez Yönetim Kurulu ile CHP’yi yöneterek bir yolculuğa çıktık. 46 yaşındayız ve hükümeti değiştireceğiz. Bu heyecana siz de ortak oldunuz. Bundan sonra ilk hedefimiz 31 Mart seçimleri. Ben inanıyorum ki Erzin’i yeniden CHP kazanacaktır. Erzin yetmez, Hatay’ın birçok ilçesini kazanıp, büyükşehirde çoğunluğu otomatik olarak ele geçireceğiz. O zaman AK Parti ve MHP’liler hizmet etmek isteyen Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı’nın elini kolunu bağlayamayacak. “31 Mart’ta bize çoğunluğu verecek olan Hatay olacaktır.”

İMAMOĞLU: “SENİ ASLA YALNIZ BIRAKMAYACAĞIZ”

Hatay ziyaretinin hem manevi hem de manevi açıdan herkese çok iyi geleceğini belirten İmamoğlu, şöyle konuştu:

“Genel Liderimle birlikte bu ilk Hatay ziyaretimiz, hem manevi hem de manevi olarak hepimiz için çok faydalı olacaktır. Her zaman heyecanla bir arada olacağız, halkımızı da bu aile ortamına katarak çok büyük bir kitle olacağız. Halkımızın haklarını, milletimizin taleplerini karşılayın, yerel yönetime destek olun.” İnsanların ihtiyaçlarını ön planda tutan, hiçbir insanımız arasında ayrım yapılmayan çok özel günleri göreceksiniz ve milletimize bunları hep birlikte yaşatacağız. Buradan selamlarını getirdiğim İstanbullularla birlikte, Türkiye’ye çok özel heyecanlar, çok özel başarılar getireceğimize, hepinizin huzurunda Erzin’de İstanbul halkına söz veriyoruz.

Hatay’ımız elbette zor günlerden geçiyor. Hatay’da büyük bir deprem yaşadık ve burada çok can verdik, yüreğimiz yandı. Kayıp insanlarımıza rahmet diliyorum. Gerek Hatay’daki büyükşehir belediye başkanımız, gerekse Erzin’deki ilçe başkanımız yaraların sarılması için elinden geleni yaptı, yapmaya da devam ediyor. Biz onların yanında olacağız ve sizleri asla yalnız bırakmayacağız. Dayanışmamızın milletimizin geleceği için, ülkemizin geleceği için, Hatay’ın geleceği için olduğunu, Erzin’deki belediye başkanımızın da bu sürece niyet ettiğini bilen biriyim. Umarım onun değerli çalışmalarından, popülist ve sosyal demokrat çalışmalarından memnunsunuzdur. Hem Erzin’e hem de Hatay Büyükşehir Belediyesi’ne başarılar diliyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu