Haber

Rusya duyurdu: Dörtlü görüşme 10-11 Mayıs’ta İstanbul’da yapılacak

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Vershinin, tahıl anlaşmasına ilişkin dörtlü üst düzey toplantının 10-11 Mayıs tarihlerinde İstanbul’da yapılacağını duyurdu.

Rus devlet haber ajansı RIA Novosti’nin haberine göre Vershinin, Türkiye, BM, Ukrayna ve Rusya’dan temsilciler arasında yarın ve Perşembe günü yapılması gereken görüşme konusunda mutabık kaldı.

Ne oldu?

Rusya-Ukrayna savaşının 24 Şubat 2022’de başlamasının ardından Rusya ve Ukrayna ile Türkiye ve Birleşmiş Milletler’in (BM) arabuluculuğunda imzalanan ve şimdiye kadar iki kez uzatılan tahıl koridoru anlaşması, anlaşma sağlanamazsa 18 Mayıs’ta sona erecek. uzantısına ulaştı.

Ukrayna ve Rusya’nın tahıl ürünlerini dünya pazarlarına ulaştırması için bir mekanizma oluşturulmasını öngören Temmuz 2022’de varılan Tahıl Koridoru Anlaşması sayesinde milyonlarca ton Ukrayna tahılı Türk Boğazları’ndan geçerek pazarlara sunuldu. Ancak şu anda Rusya’nın tahıl ve gübre, amonyak gibi ürünlerinin ihracatına başlamamış olması Moskova’nın tepkisini çekti.

Rusya, Mart ayında Tahıl Koridoru Anlaşmasını 120 gün yerine sadece 60 gün uzatmış ve 18 Mayıs’ta sona erecek olan anlaşmanın sorunların çözülmemesi halinde uzatılmayacağını belirtmişti. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu