Ekonomi

Sürdürülebilirliğe Ulaşmak İçin Yeşil Düzen Yol Haritası

Geri dönüşüm, ileri dönüşüm ve sürdürülebilirlik gibi son yıllarda hayatımıza giren kavramların değerine dikkat çeken ve branşındaki üreticileri doğayı korumak için el ele vermeye davet eden 6. Uluslararası Kozmetik Kongresi, önde gelen temsilcilerini bir araya getirdi. şubenin.

Bu yıl 6.’sı düzenlenen “Yeşil Uzlaşma” ana temasıyla düzenlenen Uluslararası Kozmetik Kongresi, katılımcılara gösterilen açılış görselinin ardından KÜAD Yönetim Kurulu Başkanı Levent Kahriman ve KÜAD Kongre Lideri Fuat Arslan’ın açılış konuşmalarıyla başladı. Avni Dilber, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Kontrol Hizmetleri Başkan Yardımcısı Sevil Azak Sungur ve İzgören Akademi Kurucusu Ahmet Şerif İzgören de söz alan isimler arasında yer aldı.

YOL HARİTAMIZ YEŞİL UZLAŞMA

KÜAD Yürütme Konseyi Başkanı Levent Kahriman açılış töreninde; “Geçen yıl bahsettiğimiz sürdürülebilirliğe ek olarak bu yıl Yeşil Anlaşmayı da ele alıyoruz. Sürdürülebilirliği ekonomik, çevresel ve sosyal sürdürülebilirlik olmak üzere üç başlık altında inceliyoruz. KÜAD olarak bunlarla ilgili çalışmalar yapıyoruz ve yapmaya devam edeceğiz. Şube olarak ilk adımımız farkındalık yaratmak. Daha önce hayatımızda olmayan karbon ayak izi, döngüsel ekonomi gibi kavramlar artık hayatımızın gerçeği haline geldi. Bu kavramlarla baş edemeyen hiçbir örgüt ayakta kalamaz. Bu bağlamda daha az kirletmek ve dünyamızı daha çok dönüştürmek için Türkiye’nin kozmetik bölümü üreticileri olarak herkesi birlikte hareket etmeye davet ediyorum.” Kongrenin ana temasını oluşturan yeşil anlaşmaya dikkat çekerek, KÜAD Kongre Lideri Fuat Arslan “Ekosistemi ve biyoçeşitliliği koruyan, toksik elementlerden arındırılmış, çevre açısından sıfır kirliliği hedefleyen temiz ve sürdürülebilir bir endüstri için harekete geçmek; Bu hedeflerin yolunda üretim ve tüketime dayalı inovasyon, yüksek veri mühendisliği ve hatta kişisel yaşam biçimlerinde meydana gelecek değişikliklerle uğraşmamız gerektiği aşikârdır. Bu nedenle kamu, sektör ve sivil toplum kuruluşlarının bu değişimlere ayak uydurmak için birlikte eylem planları oluşturması kaçınılmazdır. Dünyanın mevcut ve gelecekteki ekolojik durumunu sürdürülebilirlik kavramı altında ele almak mümkündür. Bu anlamda Yeşil Mutabakat kavramını sürdürülebilirliğe ulaşmak için bir yol haritası olarak kabul edebiliriz.” sözlerini yerleştirdi.

BAKANLIKTAN DESTEK

Açılış töreninde kürsüye çıktı Avni Dilber, Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Denetimi Genel Müdürü “Kongrenin ana temasından da anlaşılacağı üzere hızla tükenen kaynaklarımız bizi yeşil dönüşüme zorladı. Haksız rekabeti ortadan kaldırarak tüketicilerimizin her zaman yanında olmayı da kendimize bir borç biliyoruz.” sözlerini kullanarak, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Kontrol Hizmetleri Başkan Yardımcısı Sevil Azak Sungur “Yenilikçi kozmetik ürünler her gün hayatımıza giriyor. Kurum olarak üzerimize düşen görev, kurumumuza tescilli ürünlerin insan sağlığı ve güvenliği açısından teknik mevzuatlara uygun olmasını sağlamaktır.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu