Ekonomi

Tahvillerde 40 yılın en büyük açığı

Kaynak: dünya.com

Bir yandan küresel piyasalarda yatırımcıların resesyon endişeleri artıyor. Öte yandan, ABD Merkez Bankası’nın yüksek enflasyonu kontrol altına alma mücadelesinde rotasını koruyacağı beklentileri öne çıkıyor.

Verim eğrisi tersine döndü

ABD iki yıllık Hazine tahvilleri Çarşamba günü erken işlem seansında yüzde 4,2’de işlem görürken, 10 yıllık tahviller yüzde 3,4’te işlem görüyordu. Ortadaki fark 0.84 puana ulaştı. Verim eğrisinin “tersine çevrilmesi” olarak bilinen bu, son 50 yılda ABD’deki her ekonomik gerilemeden önce geldi.

Aksine derinleşme, geçen hafta ABD ekonomisinin güçlü bir hızla istihdam yaratmaya devam ettiğini gösteren bir raporun ve geniş hizmetler segmentindeki faaliyetin hızla büyümeye devam ettiğini gösteren değerli bir anketin ardından geldi.

Piyasalardaki faiz oranları

Veriler, ekonominin durumuna dair iyimser bir tablo çiziyor. Ancak bazı yatırımcılar, Fed’in 2022’de faiz oranlarını sıfıra yakın seviyelerden yüzde 3,75-4 aralığına indirmesinin ardından önümüzdeki yıl faiz oranlarını artırmaya devam edeceğinden endişe ediyor.

Yüksek borçlanma maliyetlerinin ekonomi üzerinde baskı oluşturması ve potansiyel olarak bir durgunluğu tetiklemesi bekleniyor.

Columbia Threadneedle’de kıdemli bir analist olan Edward Al-Hussainy, Financial Times’a “Piyasa, Fed’in yavaşlamaya zorlanacağına dair bahse giriyordu. Geçen yıl bize piyasanın bu varsayımda tekrar tekrar yanlış olduğunu öğretti” dedi.

Bazı stratejistler, aksine, verim eğrisinin dönme derecesinin yaklaşan durgunluğun boyutunu doğrudan tahmin edemeyeceğini savunuyorlar. Bununla birlikte, mevcut derinleşmenin, yatırımcı davranışında değişikliklere yol açması durumunda daha geniş etkileri olabileceğini belirtiyorlar.

Getiri eğrisinin en değerli yönü, risk almayla ne yaptığıdır. Çünkü kendi kendini besleyen bir sistemdir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu