Ekonomi

Tesla, Meksika’da fabrika kuracak

Dünyaca ünlü elektrikli araç üreticisi Tesla’nın Meksika’da yeni bir fabrika açacağı açıklandı.

Tesla, Meksika’da bir fabrika açacak. Meksika Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador, düzenlediği basın toplantısında Tesla CEO’su Elon Musk ile görüntülü görüşme gerçekleştirdiklerini ve ülkenin kuzeyindeki Nuevo Leon eyaletinin başkenti Monterrey’de fabrika kurmak üzere anlaştıklarını duyurdu. Açılacak Tesla fabrikasının ülke için önemli bir yatırım olduğunu ve çok sayıda istihdam yaratacağını belirten Obrador, Musk’ın bölgedeki kuraklık ve su kıtlığı nedeniyle kendisine sunulan bazı kuralları anlayışla karşıladığını belirtti.

Geri dönüştürülmüş su kullanılacak

Obrador’un ortasında Musk ile yapılan anlaşmaya göre yeni açılan fabrikanın su arıtma yapacağı ve elektrikli araçların boyama dahil tüm üretim sürecinde geri dönüştürülmüş su kullanacağı aktarılıyor.

Obrador, daha önce yaptığı açıklamada, Nuevo Leon eyaletinde yaşanan su sıkıntısı ve bölgede faaliyet gösteren firmaların su tüketiminin yüksek olması nedeniyle Tesla fabrikasını buraya kurmayı uygun görmediğini söylemişti. Ancak Musk’ın suyun geri dönüşümü ile ilgili şartları kabul ederek Obrador’u ikna ettiği belirtildi.

Meksika’nın kuzeyinde ve ABD’nin Teksas eyaletine komşu olan Nuevo Leon eyaleti, ülkede kuraklığın en yaygın olduğu ve nüfusun büyük bir su sorunu yaşadığı bölge olarak biliniyor. – MEKSİKA ŞEHRİ

eyupsultan-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu