Ekonomi

Toll Brothers hisseleri kazanç ve gelirin tahminleri aşmasıyla değer kazandı

FORT WASHINGTON, Pa. – Ülkenin önde gelen lüks konut üreticisi Toll Brothers, Inc. (NYSE:TOL) bugün, 30 Nisan 2024’te sona eren ikinci çeyrekte güçlü bir performans gösterdiğini açıkladı. Şirketin hisseleri %0,99’luk mütevazı bir artışla bu habere olumlu yanıt verdi.

Şirket, 4,14 dolarlık analist konsensüsünü geride bırakarak 4,55 dolarlık önemli bir hisse başına kazanç (EPS) bildirdi. Gelir de beklentileri aşarak 2,58 milyar dolar tahminine karşılık 2,84 milyar dolara ulaştı.

İkinci çeyrek sonuçları yıldan yıla (YoY) önemli bir iyileşme gösterdi. Net gelir geçen yılın aynı çeyreğindeki 320.2 milyon dolardan 481.6 milyon dolara yükselirken, EPS %60 arttı. Konut satış gelirleri bir önceki yıla göre %6 artarken, teslim edilen konut sayısı da aynı oranda artış gösterdi. Şirketin imzalanan net sözleşme değeri bir önceki yıla göre %29, sözleşmeye bağlanan konutlar ise %30 arttı.

Bu kazanımlara rağmen, şirketin birikmiş iş hacmi bir önceki yıla göre %12 azaldı ve birikmiş iş hacmindeki konutlarda %6’lık bir düşüş görüldü. Bununla birlikte, düzeltilmiş konut satış brüt kar marjı beklentilerin 60 baz puan üzerinde %28,2 olarak gerçekleşirken, SG&A giderleri konut satış gelirlerinin %9,0’u oranında gerçekleşerek beklentilerden 70 baz puan daha iyi oldu.

Yönetim Kurulu Başkanı ve İcra Kurulu Başkanı Douglas C. Yearley Jr. sonuçlardan duyduğu memnuniyeti dile getirerek başarıyı güçlü konut inşa performansına ve stratejik arsa satışına bağladı. Yearley, pazar payının büyümesine ve işletme marjlarının iyileşmesine katkıda bulunan fiyat noktalarının genişletilmesi ve özel konutların artırılması gibi şirketin etkili stratejilerinin altını çizdi.

Bu sonuçlar ışığında, Toll Brothers tüm yıl gelir ve kazanç beklentilerini yükseltti ve şimdi 2024 mali yılında seyreltilmiş hisse başına yaklaşık 14,00 $ kazanmayı ve başlangıç özkaynak getirisinin yaklaşık %22 olmasını bekliyor.

İleriye dönük olarak Toll Brothers, üçüncü çeyrek teslimatlarının 2.750 ila 2.850 adet arasında olmasını ve ev başına ortalama teslim fiyatının 950.000 ila 960.000 dolar arasında olmasını öngörüyor. Düzeltilmiş konut satış brüt kar marjının üçüncü çeyrek için yaklaşık %27,7 ve 2024 mali yılının tamamı için yaklaşık %28,0 olması bekleniyor.

Yatırımcılar, Toll Brothers’ın sağlam finansal pozisyonu, daha verimli operasyonları ve şirketin büyümeye yönelik yatırımları desteklerken aynı zamanda hissedarlara nakit geri dönüşü sağlayacağına inandığı güçlü nakit akışı üretimi ile cesaretlendirilmektedir. Şirketin hissedar değeri sunma taahhüdü, üç aylık temettüde %10’luk bir artış ve çeyrek boyunca 181 milyon dolarlık adi hisse senedi geri alımı ile daha da kanıtlanmıştır.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu