Haber

YKS ek yerleştirme sürecinde uzmanı uyardı: Meslek Yüksekokullarını unutmayın

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) 2023 ek yerleştirme sürecinin başladığını ve ek kontenjan tercih döneminde Meslek Yüksekokullarının da unutulmaması gerektiğini vurgulayan Manevi Müşavir Bahadır Recep Gündüz, “Önlisans programlarının önemli avantajlarından biri de; 2 yıllık bir eğitimle çalışma hayatına başlayın. 4 yıllık lisans bölümlerine göre önlisans “programlarının puanları ve eğitim maliyetleri daha düşüktür. Program ve üniversite çeşitliliği oldukça fazladır. Daha önce de belirttiğimiz gibi DGS ile ilgili 4 yıllık lisans bölümlerine geçiş mümkün” dedi.

İstanbul Rumeli Üniversitesi Manevi Danışmanı Bahadır Recep Gündüz, Meslek Yüksekokullarının değeri ve mezunların hangi meslekleri seçebileceği konusunda detaylı bilgiler verdi. Gündüz, “Meslek Yüksekokulunda eğitim gören gençlerin en büyük avantajı hayata kısa sürede başlayabilmeleridir. İki yıllık önlisans eğitim programlarında mesleklerle ilgili teknik ve uygulamaya dayalı eğitim verilmektedir. atölyelerde, laboratuvarlarda ve çeşitli alanlarda çalışacak kişilerin kendi alanlarında teknik beceriye ve pratik deneyime sahip olacaklarını ifade ederek, “Buna sahipler” dedi.

İŞ OLANAKLARI EN KAPSAMLI PROGRAMLAR

Üniversitede sunulan programlar sayesinde iş imkanlarının oldukça geniş olduğunu belirten Gündüz, mezunların hangi meslekleri seçebilecekleri konusunda da detaylı bilgi verdi:

“Adalet programından mezun olan öğrencilerimiz, güçlü bir akademik kadro ve zengin ders müfredatıyla donatılmış olarak, yazı işleri müdürlüğü veya yardımcılığı, icra müdürlükleri, mahkeme katipliği, infaz savunma memurluğu görevlerine atanmaktadırlar. Aşçılık programından mezun olan öğrencilerimiz, sınavlarda başarılı olmaları durumunda aldıkları eğitim ile gerek kamu kurum ve kuruluşları, gerekse özel bölümlerde faaliyet gösteren çeşitli meslek dallarında çalışabilmektedirler. tasarım programı, mobilya ve dekorasyon atölyelerinin tasarım departmanlarında, tamir firmalarında proje elemanı olarak, aydınlatma tasarım ofislerinde, maket imalat ofislerinde, yapı malzemesi satış departmanında, “Resim elemanı, tasarımcı veya yönetici olarak görev alabilirler. mimarlık ve mühendislik ofisleri.”

BU PROGRAMLARA İLGİ ARTTI

Meslek Yüksekokullarındaki birçok programa ilginin arttığını belirten Gündüz, konuyla ilgili şunları söyledi:

“Pandemi, sağlık sektörünün değerinin anlaşılmasına ve kamu ve özel hastane sayısının artmasına neden oldu. Bu nedenle sağlık alanında 2 yıllık önlisans programını tamamlayan sağlık teknikerlerine iş imkanları hizmetleri artmış, çalışma alanları genişlemiştir.Yeni açılan havalimanları bu alanda çalışmak isteyenlere fırsatlar sunmaktadır.Uçak Teknolojisi, Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri ve Sivil Havacılık Ulaştırma İşletmeciliği gibi programların değeri ve tercih edilirliği her geçen gün artmaya devam etmektedir. Geleceğin meslekleri olarak görülen yazılım ve tasarım alanlarında Bilgisayar Programcılığı ve Grafik Tasarım programları öncülük etmektedir. “Bu bölümlerden teknik mezunlar yazılım firmalarında, grafik ajanslarında, grafik ajanslarında iş bulma şansına sahiptir. reklam şirketleri ve kurumsal şirketlerin idari BT departmanları.”

SAĞLIK HİZMETİ MESLEK YÜKSEKOKULLARININ ÖNEMİ GÖZALMAZ

İstanbul Rumeli Üniversitesi Psikolojik Danışmanı Bahadır Recep Gündüz, Sağlık Hizmeti Meslek Yüksekokullarının öneminin göz ardı edilemeyeceğini belirterek, şu ifadelerde bulundu:

“Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulumuz bünyesinde 5 bölüm ve 16 programımız bulunmaktadır. Güçlü, dinamik ve tecrübeli öğretim kadromuzla, hata kabul etmeyen, yetkin sağlık profesyonelleri yetiştiriyoruz. Bu kapsamda 16 bölümden herhangi birinden mezun olan öğrencilerimiz, Üniversitemizin programları profesyonel hayatlarına deneyimli bir adım atmaktadır.Örneğin Ameliyathane Hizmetleri programında okuyan öğrencilerimiz ameliyathane ortamında kullanılan cihaz ve ekipmanları kullanmayı, ameliyat öncesi ve sonrası süreçleri gerçekleştirmeyi, enfeksiyon kontrolünü öğrenmektedir. , sterilizasyon süreçleri ve hasta bakımı.Bu programın mezunları sağlık alanında önemli bir rol üstlenir ve hastaların güvenliği için gerekli hizmetleri sağlar.Tüm önlemleri alırlar.Sağlık sektöründe bir diğer değerli meslek anestezisttir. Anestezi programı kapsamında kamu hastaneleri, üniversite ve özel hastanelerin ameliyathane, acil servis, reanimasyon servisleri ve ağrı odaları, özel tıp merkezlerinin ameliyathane ve acil servisleri ile estetik merkezlerinde çalışma imkanı bulunmaktadır. . Son dönemde artan kanser vakaları, radyasyon tedavisi hizmetlerine olan talebin artmasına ve tedaviyi etkin ve güvenli bir şekilde uygulayacak nitelikli radyoterapi teknikerlerine olan ihtiyacın artmasına neden olmuştur. “Radyoterapi programını seçen öğrencilerimiz, radyoterapi teknisyeni olarak son teknoloji ekipmanlarla çalışma imkanına sahip olabiliyor, zira radyasyon tedavi teknolojisi daha az yan etki ile daha hassas ve hedefe yönelik tedaviler sunarak ilerlemeye devam ediyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu