Haber

ABD Başkanı Biden, Hava Kuvvetleri Komutanı General Brown’ı Genelkurmay Başkanlığı’na aday gösterdi.

ABD Lideri Joe Biden’ın Genelkurmay Başkanlığı’na aday gösterdiği Hava Kuvvetleri Komutanı General Charles “CQ” Brown, tecrübesi, Çin ile rekabet etmedeki yetkinliği ve ABD’deki ırkçılığa karşı duruşuyla biliniyor.

Biden, Deniz Piyadeleri Komutanı General David Berger’in yerine Genelkurmay Başkanlığı’na Hava Kuvvetleri Komutanı General Brown’ı aday gösterdi.

ABD liderinin bu kararı, gözlerini General Brown’ın kariyerine çevirdi.

Pasifik’teki görevi ABD’nin Çin stratejisi açısından önemlidir.

Brown, askeri kariyerindeki ilk görevi ve Pasifik’te Hava Kuvvetleri Komutanı olmadan önceki son göreviyle dikkat çekiyor.

Brown, Hava Kuvvetlerinde F-16 pilotu olarak görev yaptıktan sonra, ABD Hava Kuvvetleri Komutanı olmadan önce ABD Pasifik Hava Kuvvetleri Komutanıydı.

Doktrin ve stratejiye olan ilgisinin yanı sıra özellikle Çin ile rekabette askeri yatırımlara hız verilmesi gerektiğini aksi takdirde ABD’nin zarar göreceğini savunduğu “Hızlan ya da Kaybet” kavramının babası olarak da biliniyor. Çin ile rekabeti kaybeder.

Bu anlayışa göre ABD mevcut silah sistemlerini artırmak yerine daha gelişmiş yeni silahlara yatırım yapmaya hız vermezse Çin ile her alanda rekabetini kaybedecektir.

Brown, bu konsept kapsamında ABD ordusunun da yeniden yapılandırılması gerektiğini savunuyor.

Pasifik bölgesine ve küresel askeri eğilimlere olan ilgisinin, onu rakibi Deniz Piyadeleri Komutanı David Berger’e karşı öne çıkardığı söyleniyor.

ABD’nin en etkili pilotlarından biri

130’u muharebe uçuşu olmak üzere 2 bin 900’den fazla uçuş saati ile ABD Hava Kuvvetleri’nde önemli bir pilot olarak tanınan Brown, seçkin pilotların görev alabileceği ABD Hava Kuvvetleri Avcı Silah Sistemleri Eğitmenliği ve uçuş eğitmenliği gibi görevlerde bulundu. kariyerinde kısa bir süre.

1990’lı yılların sonlarından itibaren Amerikan pilotlarının uçak ve silah eğitimlerinde değerli görevler alan Brown, görev alanı Ortadoğu olan Kuvvetler Merkez Komutanlığı’nda (CENTCOM) filo komutanı ve silah sistemleri komutanı olarak da görev yaptı.

Brown, Kosova ve Bosna savaşlarının yanı sıra 2002 Afganistan ve 2003 Irak işgallerinde de yer aldı.

ABD’li general, yurt dışı görevlerinin yanı sıra ABD Hava Kuvvetleri Komutanlığı’ndaki harekat komutanlığından Hava Kuvvetleri Genel Sekreterliği’nin kurmay başkanı olarak da görev yaptı.

George Floyd olaylarda ABD ordusunda ırkçılıkla ilgili bir video yayınladı

General Brown’ın kamuoyunda tanınmasına katkı sağlayan değerli etkenlerden biri de Minneapolis kentindeki protestolar sonrasında gözaltına alınırken hayatını kaybeden siyahi George Floyd için nadir bir çıkış yaparak ABD’deki ırkçılığı konu alan bir videonun yayınlanmasıydı. ülke şiddet olaylarına dönüştü.

5 Haziran 2020’de, Floyd olaylarının ülke geneline yayılmasından birkaç gün sonra, Brown’ın açıklaması ABD Hava Kuvvetleri tarafından yayınlandı.

Kısa sürede medyada ses getiren videoda Brown, ABD ordusunda siyahi bir asker olarak yaşadıklarını anlattı.

“İyi bir pilot olarak tanınıyor musunuz?” “Afrika kökenli olmaktan” kaynaklanan önyargılara maruz kaldığını belirtti.

Brown, “Ülkemizde yüzyıllardır süren ırkçılığı düzeltemem, Hava Kuvvetlerimizin mensuplarını etkileyen onlarca yıllık ayrımcılığı düzeltemem” diye yakındı ve konuşması ABD’de gündem oldu.

Brown’ın bu konuşmasının onu demokratların gözdesi haline getirdiği ve Biden’ın tercihini bunu dikkate alarak yaptığı yorumlanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu