Yaşam

Araştırma: Dilbilgisi hataları insanlarda strese neden oluyor

Birmingham Üniversitesi’nde yapılan yeni bir çalışma, dilbilgisi hatalarına maruz kalmanın fizyolojik tepkileri nasıl etkilediğini belirlemeye çalıştı. Katılımcıların kalp atışları ölçüldü . Araştırmaya göre katılımcılar sıklıkla yazım ve dilbilgisi hatalarına maruz kaldıklarında fizyolojik bir tepki yaşıyorlar. strese neden olmak oluyor. Bu yeni ilginç keşif yakın zamanda Journal of Neurolinguistics’te yayınlandı.

Araştırmacılar, gramer hatalarıKatılımcıların özerk sınır sistemi (ANS) üzerindeki etkisini belirlemek. kalp atış hızı değişkenliğini (HRV) izledi. Normal şartlarda bir kişi rahatladığında‘bu periyot’ değişme eğilimindedir’, streslibir durumda kalp atışı daha sistematik hale gelmek Geldiği açıklandı. Bilim insanları yaptıkları testle katılımcıların dilbilgisi hatalarına maruz kaldıklarında, kalp atış hızıdüzenlenir ve bu stres yaratırTespit edildi.

Baş araştırmacı Dagmar Divjak, “Bu çalışmanın sonuçları, fizyoloji ve biliş arasındaki karmaşık ilişkinin yeni bir boyutuna odaklanıyor. Dil bilişi ile otonom sinir sistemi arasındaki ilişki şu ana kadar iyi incelenmedi.”dedi.

Ne tür hatalar gerginlik yaratır?

Çalışma sırasında bilim insanları bilinen herhangi bir öğrenme güçlüğü veya kalp düzensizliğinin farkındaydı. olmayan, İngilizce konuşan 41 İngiliz yetişkin 40 konuşma örneği Beni dinlemeye zorladı. Bazılarında dilbilgisi hataları vardı, bazılarında yoktu ve her örnekteki dilbilgisi hatalarının uzunluğu ve sayısı farklılık gösteriyordu.

Çalışmanın konuları dilbilgisi hataları olmadan Konuşma örneklerini dinledikleri zaman kalp atış hızları değişiyordu. Bu, ardışık kalp atışları arasındaki aralıkların uzunluğunun değiştiği ve katılımcıların onlar daha rahat gösteriyor. Ama ortaklar gramer hatalarıKalp atışlarını duyduklarında daha düzenliGörüldü ki insanlar istemeden de olsa strese girdi.Katılımcıların hata sayısı ile kalp atışları arasındaki sürenin uzunluğu arasında da bir fark var. korelasyonÖyle olduğu görüldü.

Divjak, “Bulgularımız sinir sistemimizin aynı zamanda bilişsel taleplere de yanıt verdiğini gösteriyor; bu da bilişsel çabanın fizyolojik sistemle daha önce düşünülenden daha fazla şekilde yankılandığını gösteriyor.”r” dedi.

Özerk sınır sistemiVücudun nefes alma ve sindirim gibi bilinçdışı süreçleri ve dövüş ya da kaç ‘ olarak bilinen yansımanın sorumlusu olduğu da biliniyor. Bu tepki araştırma sırasında katılımcılarda da oluştu. Dilbilgisi hataları duyduklarında tetiklenirler transfer ediliyor. İnsanların gramer hataları, Hatanın ne olduğunu açıkça belirtemezlerseHatalara bilinçsizce tepki verdikleri de belirtildi.

Yeni Atlas’a kıyasla gerilim yaratan hatalar Zamanın yanlış kullanımı, zayıf cümle yapısı, tekil ve çoğul kelimelerin karıştırılması.

Bilim insanları, bu çalışmanın dil bilgisine, yani kişinin bilinçli olarak düşünmeden kendi ana dilini ne kadar anladığı konusuna ışık tutabileceğine inanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu