Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan enflasyon mesajı: Seçim belirsizliği ortadan kalktı, elimiz artık daha güçlü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) 30. Olağan Genel Heyeti ve İhracatın Şampiyonları ödül törenine katıldı. Burada bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, enflasyona ilişkin değerli mesajlar verdi.

“ENFLASYONU TEK RAKAMLI SAYILARA İNDİRECEĞİZ”

Enflasyonu tek haneli rakamlara indireceklerini ifadesini yineleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Salgın, deprem ve seçimlerle birlikte yakaladığımız ivmeyi inşallah kaybetmeyiz. Başımızı ağrıtan enflasyon meselesini düşüreceğiz. bizim için bir süreliğine, tek haneli rakamlara.

“ARTIK ELİMİZ GÜÇLÜ”

Oy belirsizlik ortadan kalktı, artık bu konuda elimiz daha güçlü. Yeni ekonomi Personelimizin birinci önceliği bu sorunun çözümüdür. Büyüme ekseninde hedeflerimize doğru ilerleyeceğiz. Karadeniz gazı, Gabar petrolü ve Akkuyu nükleer santrali ile enerji yükünü en aza indireceğiz. Güçlü Türkiye ile güçlü ihracatımızı rekordan rekora taşıyacağız”

Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar:

“Firmalarımızın ihracat şampiyonları olarak ödüllerini takdim ettik. Bölüm birincilerini ve en çok ihracat yapan firmalarımızı ve temsilcilerini kutluyorum. TİM çatısı altında görev yapan 115 bin ihracatçı kardeşimin her birine teşekkür ediyorum. başta çalışanlarımız olmak üzere emek ve fedakarlıklarından dolayı sağlıklarını diler, ihracatçılarımızla gurur duyuyorum. Ülkemizin ticaret diplomasisinin akıncısı konumunda olan kardeşlerimle gurur duyuyorum. Sizler milletimizin gurur kaynağısınız. Her biriniz Türk ekonomisinin üretim kapasitesinin artan gücünün birer simgesisiniz.

“SENİ HER ZAMAN YOL VE DAVA DOSTUM OLARAK GÖRDÜM”

Bugün dünyanın en ücra köşelerinde bile Made in Turkey damgalı eserlerimiz varsa bunda en büyük pay ihracatçılarımızındır. Türkiye’nin potansiyelini değerlendirip ekonomiye destek olduğunuz için hepinize şükranlarımı sunuyorum. Siyasi çabamız boyunca ihracatçılarımızı her zaman yol ve dava arkadaşlarım olarak gördüm. Hangi görevde olursak olalım, sorunlarınızla yakından ilgileniyoruz. Kapılarımızı sizlere ve temsilcilerinize tüm kalbimizle açık tuttuk. Gündemdeki konuları samimi bir şekilde istişare ettik ve tartıştık. TİM taleplerini bize iletti, düşüncelerini dile getirdi, ufuk ve yol açacak öneriler sundu. Gün oldu tır şoförlerinin karne sorununu çözdük, firmalarımızın birikmiş alacaklarını tahsil ettik, gümrük işlemlerini kolaylaştırmak için temaslar kurduk. Size yardıma koştuk, çalıştık, ter döktük. Bu yeni dönemde hiç beklemeden adımlarımızı attık ve hızlı bir şekilde ziyaretlerimize başladık.

“21 YIL ÖNCE Türkiye 2001 KRİZİNİN CİDDİ ŞOKUNU YAŞANDI”

Deprem felaketinden sonra dahi ek süre, kısa çalışma ödeneği, yatırım teşvik belgesi uzatımı, KOBİ tanımındaki üst sınırın 250 milyon liradan 500 milyon liraya çıkarılması taleplerinize olumlu yanıt verdik. Sizlerden ülkemizin dış ticaretine ivme kazandıracak her türlü teklifi iyi niyetle değerlendirdik. El ele, gönül gönüle hareket ederek, ihracatta tarihin en büyük başarılarını ortaya koyduk.

21 yıl önce Türkiye 2001 krizinin ağır şokunu yaşıyordu. Finans şubesi iflas nedeniyle ciddi bir darboğaza girmişti. Esnafından işçisine, sanayicisinden memuruna, emeklisinden ev hanımına kadar toplumun hiçbir kesimi önünü göremedi. Gerçekten de kendini zar zor ayakta tutan bir ülke vardı. İş dünyamızla dayanışma içinde çalışarak tabloyu tersine çevirdik. Dünyanın en değerli üretim zirvelerinden biri haline geldik. 36 milyar dolar ihracat yapan bir ekonomimiz vardı ve bu rakamı güçlü bir ekonomide 1,5 ayda yakaladık. 2022 yılı ihracatta rekor yılı olarak kayıtlara geçti. Hizmet ihracatımız yüzde 47,3 artışla 90 milyar doları aştı. Savunma ihracatımız yüzde 37 artışla 4,3 milyar dolara ulaştı. İhracatçı firma sayımız bir önceki yıla göre yüzde 14 artarak 114 bin 61’e ulaştı. Bu yıla çok güçlü bir başlangıç ​​yaptık. Ancak 6 Şubat’taki depremler 50 binden fazla can kaybının yanı sıra 11 ili derinden sarstı. Dünyada çok az ülkenin kaldırabileceği büyük yıkım karşısında devlet olarak hızlı hareket ettik. Deprem kentlerimizdeki üretim çarklarının dönmeye devam etmesi için iş dünyamıza her türlü takviyeyi sağladık. Şehirlerimizi eskisinden daha sadık ve dinamik hale getireceğiz.

“DEPREMİN OLUMSUZ ETKİLERİ AZALTILIR”

Depremin ekonomimiz üzerindeki olumsuz etkileri her geçen gün azalmaktadır. İhracatımız güçlü seyrini sürdürüyor. Mayıs ayında ihracatımız geçen yılın aynı ayına göre yüzde 14,4 artarak 21,6 milyar dolara ulaştı. 12 ayda ihracatımız 254,4 milyar dolara ulaştı. Orta-yüksek ve yüksek teknolojili ürün ihracatının imalat içindeki payı 2022’de yüzde 37 oldu. 2023’ün ilk 5 ayında aynı oran yüzde 40,8’e çıktı. Büyüme tarafında ekonomimiz ilk ayda yüzde 4 büyüdü. çeyrek ve 11 çeyrektir büyümeye devam ediyor. Gelen veriler, büyümenin ikinci çeyrekte de gücünü koruduğunu gösteriyor.

“KENDİMİZLE HER ZAMAN REKABET ETTİK”

Hep kendimizle yarıştık. İhracatımızı bu yıl sonunda 265 milyar dolara, gelecek yıl ise 285 milyar dolara çıkarmak istiyoruz. 2028 hedefimiz 400 milyar dolar ve üzerine çıkmak. 2028 yılı ihracat hedeflerimiz kapsamında, ihracatımızın yüzde 1,5’ini oluşturan elektronik ihracatının payını yüzde 10’a çıkarmayı hedefliyoruz. Ülke bazında girişimlerimizi artıracağız. Çok seyahat edeceğiz, dünyayı dolaşacağız ve onlarla ne yapacağımızı planlayacağız. Türkiye’nin son 21 yılda dış politikada attığı adımlar, ihracatımızda da çarpan etkisi yarattı. “

dadayhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu