Haber

“Deprem bölgesinde zemin ve bina bağlantısı doğru yapılmalı”

Bilimsel bilgiler ışığında gerekli önlemlerin alınması gerektiğini belirten İnşaat Yüksek Mühendisi Cemal Doğan, “Zemin ve yapı birbiriyle ilişkili iki faktördür. Mühendislik tekniklerinde her türlü zemin ve deprem şiddeti için önerilen yapım teknikleri vardır. Zemin ölçümleri yapılır. yapım tekniklerini oluşturmak için elimizdeki en önemli veri zeminde bir zafiyet olduğunu ve zemin ile yapı arasındaki bağlantının doğru kurulmadığını söyleyebiliriz.

Zemin ile bina arasında gerçek bir temas kurmanın değerine işaret eden Doğna, “Örneğin son depremlerde gördüğümüz gibi bir bina temelden koparak yan yattı ama çok büyük bir hasar olmadı. Baktığımız fotoğrafla ilgili yorum yapmak zor olsa da o bölgede zeminde zafiyet olduğunu belirterek, “Zemin ile bina arasındaki bağlantının doğru kurulmadığını söyleyebiliriz. Bu nedenle bizim gibi deprem ülkelerinde yeni teknolojilerin yapı yapım süreçlerinde değerlendirilmesi elzemdir” dedi.

“TÜM BİLGİLERİ İNCELEMEMİZ GEREKİYOR”

Kahramanmaraşlı’daki depremlerde hasar gören binaları konum ve yapım tekniği açısından değerlendirerek önerilerde bulunan CMD Mühendislik İcra Kurulu Başkanı Cemal Doğan, “Kahramanmaraş’ta büyüklüğü 7’nin üzerinde olan iki depremin yanı sıra deprem zinciri meydana geldi. 10’u 5 ve 6 büyüklüğünde ölçülen deprem, ne yazık ki hasar ve kayıpların boyutunu gösteriyor.Yapılan açıklamalarda, Kahramanmaraş merkezli depremin algılanabilir yoğunluğunun 12 olduğu ve Anadolu levhasının 4 metre kaydığı paylaşıldı. Ortaya çıkan tablo, depremle ilgili bugüne kadar kabul ettiğimiz tüm bilgileri yeniden gözden geçirmemiz gerektiğini gösterdi.Zemin yapılarından altyapı planlarına, üst yerleşim alanlarından bina yapım tekniklerine kadar, depremle ilgili tüm bilgileri yeniden değerlendirerek yeni fikirler geliştirmeyi gerekli kıldı. deprem anında ve sonrasında afet yönetim planından, deprem sonrası kurulacak müdahale bölgelerine kadar birçok konu Olası depremler” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu