Haber

Pekin Çevresindeki Dağlarda Sel Felaketinde 11 Kişi Hayatını Kaybetti, 27 Kişi Kayıp

Pekin Çevresindeki Dağlarda Sel Felaketinde 11 Kişi Hayatını Kaybetti, 27 Kişi Kayıp

Şiddetli yağışların yol açtığı sel nedeniyle başkent Pekin çevresindeki dağlarda 11 kişi hayatını kaybetti, 27 kişi de kayıplara karıştı.

Çin Kamu Televizyonu CCTV’nin bildirdiğine göre, şiddetli yağmur günleri yetkilileri tren istasyonlarını kapatmaya ve savunmasız topluluklardaki insanları okula göndermeye zorladı. spor salonlarını boşaltmaya zorladı. Evler sular altında kaldı, yollar çöktü ve arabalar yığınlara çarptı.

Bu düzeyde yağış, genellikle ılıman ve kuru bir iklime sahip olan Pekin için oldukça sıra dışı. Çin’in kuzeyindeki diğer bölgelerde nadiren görülen bu büyüklükteki yağış, ölümlere neden oldu.

Mevsimsel sel baskınları her yaz Çin’in büyük bölümünü, özellikle subtropikal güney bölgelerini vuruyor. Ancak bu yıl, bazı kuzey bölgeleri son 50 yılın en kötü selini bildirdi.

Temmuz ayı başlarında, güneybatı Chongqing bölgesinde sel sularında en az 15 kişi öldü ve kuzeybatı Liaoning eyaletinde yaklaşık 5.590 kişi tahliye edilmek zorunda kaldı. Hubei eyaletinde sağanak yağışlar vatandaşları araçlarında ve evlerinde mahsur bıraktı.

Çin’in son zamanlardaki en ölümcül ve en yıkıcı selleri 1998’de meydana geldi; Çoğunlukla Yangtze Nehri boyunca 4.150 kişi öldü.

2021’de Çin’in merkezindeki Henan eyaletinde sel sularında 300’den fazla kişi öldü. Aynı yıl 20 Temmuz’da eyaletin başkenti Zhengzhou’yu vuran rekor düzeydeki yağmurlar, en az bir metro hattını sular altında bırakarak sokakları çağlayan nehirlere çevirdi.

beytussebapajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu